Rumuni se masovno iseljavaju: Male plate ih naterale da potraže bolji život
Ni iz jedne druge zemlje u Evropskoj uniji stanovnici ne odlaze u tako velikom broju
Oko 20 odsto Rumuna živi i radi u inostranstvu.
Ni iz jedne druge zemlje u Evropskoj uniji stanovnici ne odlaze u tako velikom broju. Političari u toj zemlji ništa ne preduzimaju u vezi te pojave. Kamelija i Laurentiju su se pre godinu preselili u Nemačku.
- Mora da nas neko tamo gore voli - nismo mogli naći bolju zemlju od Nemačke - kaže Kamelija, 46-godišnjakinja koja je bila zaposlena u velikoj rumunskoj medijskoj kući.
Ona i njen suprug, 48-godišnji kamerman nisu ni razmišljali o Nemačkoj kada su u avgustu prošle godine odlučili da, zajedno sa dva maloletna sina, napuste domovinu.
Bogati stranci pokvarili biznis
Oni su u Rumuniji imali biznis sa kratkoročnim iznajmljivanjem nekretnina turistima i dobro im je išlo.
- Ali, došli su bogati stranci koji su pokupovali desetine stanova i upropastili cene - žali se Kamelija.
Ubrzo potom zarada nije više bila dovoljna za porodicu, izgledi za stalno zaposlenje bili su loši.
- Ili su nam govorili da smo prestari za posao ili da smo previše kvalifikovani - seća se ona.
A onda je došao avgust 2018, novi vrhunac društvenog i političkog preokreta u Rumuniji i odluka je pala: u inostranstvo. Njihovi prijatelji već su emigrirali u Grčku i na Kritu su našli novi dom.
Dobro plaćen posao negde na moru - to bi bilo to, mislili su. Ali ništa od tog tog sna! Na grčkom ostrvu nije bilo posla, a ni pristupačnih stanova. Iznenada je došao poziv iz Nemačke. Jedna njihova dobra prijateljica imala je ponudu za posao.
- Nikada nismo bili u Nemačkoj, nismo znali jezik. A i uvek se govorilo da su Nemci previše uštogljeni - kaže Laurentiju. Ipak, prodali su svoj automobil da bi imali nešto novca za novi početak. I krenuli...
Alarmantne statistike
Prema podacima nemačkog Saveznog zavoda za statistiku, početkom 2019. samo u toj zemlji je živelo oko 700.000 osoba poreklom iz Rumunije. U Italiji i Španiji broj Rumuna koji tamo žive i rade prelazi milion. Prema podacima Organizacije za ekonomsku saradnju i razvoj (OECD), Rumunija je u statistici o migraciji porodica jedna od vodećih zemalja unutar EU.
Rumunske vlasti procenjuju da je oko četiri miliona Rumuna emigriralo, što je oko 20 odsto ukupnog stanovništva. U letjnim mesecima ta brojka, usled odlaska sezonskih radnika na gradilišta i poljoprivredna dobra, dostiže čak pet miliona.
(Telegraf Biznis / Dojče Vele)
Video: Ovako do detalja izgleda rušenje nekada čuvenog hotela: Zbogom Jugoslavijo
Telegraf Biznis zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.
Lex
Sto mi sve ovo zvuči poznato
Podelite komentar
Boža zemunac
Oni su u EU, zar tamo ne teče med i mleko ?
Podelite komentar
Eko
Sada će ih iscediti i dokrajčiti baba merkel sa njenima.
Podelite komentar