Gori nego Grčka: Koliki je stvarni državni dug SAD?
Procena Alajans Bernštejn privlači pažnju ne samo ciframa kojima operiše, već je stvar u tome što je "dužničku dijagnozu" postavila veoma poznata finansijska struktura
Poznata američka finansijska kompanija Alajans Bernštejn obavila je istraživanje koje je razotkrilo stvarne razmere državnog duga SAD, a CNBC je tim povodom objavio specijalni prilog pod naslovom "Realni nivo duga SAD možda dostigne 2000 odsto ekonomije, naglašava se u izveštaju Vol Strita".
Procena Alajans Bernštejn privlači pažnju ne samo ciframa kojima operiše, već je stvar u tome što je "dužničku dijagnozu" postavila veoma poznata finansijska struktura, prenosi bankar.rs.
Poznatu finansijsku kompaniju je osnovao ekonomista i milijarder Zalman Haim Bernštejn, a ona danas upravlja aktivama vrednim 586 milijardi dolara, što njenoj dijagnozi daje dodatnu težinu.
Posle pažljivog iščitavanja računica i preporuka američkih finansijskih eksperata stiče se utisak da se radi o pripremi javnosti za rezanje socijalnih programa i drugih elemenata države blagostanja.
Ironijom sudbine, Zalman Haim Bernštejn je nekoliko godina života potrošio na realizaciju Maršalovog plana: na šeme američkog investiranja u zemlje Zapadne Evrope radi uzdizanja njihovih ekonomija i jačanja uticaja SAD na Starom kontinentu u kontekstu konkurencije sa ŠSR.
Samo, to je bilo u prošlosti, a danas firma koju je osnovao jedan od utemeljivača Maršalovog plana aktivno signalizira da će za spasavanje američke ekonomije od dužničke gangrene biti potreban skalpel ili čak motorna testera.
A neće rezati ono što SAD duguju vlasnicima svojih dužničkih obveznica već – američke socijalne garancije. CNBC je objasnio kako je Alajans Bernštejn izračunala dug SAD i ukazala zbog čega je to važno:
- Alajans Bernštejn je razradila metodologiju koja je dala rezultat: SAD duguju 1832 procenta od svog BDP. U ovo nije uračunat samo klasični državni dug, nego i obaveze iz socijalnih programa poput "Socijalnog osiguranja", Mediker (zdravstvenog osiguranja) i državnih penzija -
Obično se kao nivo duga SAD navodi 22,5 triliona dolara, što je ekvivalentno približno 106 procenata američkog BDP.
(Telegraf Biznis/Tanjug)
Video: Aleksandar Đorđević o saradnji sa Privrednom komorom Srbije
Telegraf Biznis zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.
Djordje
Pa odavno se zna da Je Amerika najzaduzenija država ali ne može joj niko nista je oni drže sve konce u svojim rukama neće valjda raditi protiv sebe 😂
Podelite komentar
Zar
I sta mislite da Amerika hoce da nekom vrati dug 😂😂😂
Podelite komentar
.
Pa zadnjih 20 godina se zna da dolare stampaju kako stignu a ne na osnovu drzavnih zaliha, oni su i javno priznali da se ne zna precizan broj novacanica u prometu. Izlaze svaki put sa nekim drugim podacima. E sad, postali su ogromno svetsko trziste, sva transkakcija ide preko dolara hteli mi to u Evropi ili ne. Tako da njima kraha nece biti skorije a ako ga bude eto ga novi sv rat i od zemalja finasijksi postojace najvise 10 zemalja na planeti. Nisu oni dzabe uvrzli ovo kolo, svesni su da im na finasije ne moze da se udari i to rade zadniih 70 godina vrlo vesto u sistemu koji nikad nije ni menjan. Skola cini cuda... :) nece se ovo svideti nikom ko ih ne voli i bice puno minusa,al to je vec problem neki drugi sustina je da se sve vidi kad se oci malo bolje otvore.
Podelite komentar