U toku pripreme lokalnih budžeta – i građani da se pitaju
U toku su pripreme lokalnih budžeta za narednu godinu širom gradova i opština u Srbiji, a zakonska obaveza lokalnih samouprava je da čuju glas građana i usvoje njihove predloge o tome na koje projekte bi trebalo da se potroši deo novca iz opštinske kase u 2020. godini.
Dve trećine lokalnih samouprava u Srbiji je prošle godine na određeni način učestvovalo u anketiranju građana pa su čelni ljudi opština i gradova mogli da čuju na šta sugrađani žele da se troši deo njihovog novca, a koji se kroz različite lokalne i republičke namete sliva u opštinski budžet.
Zakon nameće obavezu lokalnim samoupravama da uključe građane u odlučivanje, međutim, važnije od toga je da sami građani predlože ideje i projekte u svojim lokalnim sredinama, kaže za Tanjug pomoćnik ministra državne uprave i lokalne samouprave Saša Mogić.
- Na građanima i lokalnim samoupravama ostaje da uspostave komunikaciju - poručuje Mogić.
Ministarstvo je izmenama Zakona o lokalnoj samoupravi prošle godine utvrdilo obavezu svih opština i gradova da sprovode postupak javne rasprave, a u sklopu priprema budžeta za narednu dodinu.
- To je obaveza koja je zakonska, ali suština i praksa ostaje na lokalnim samoupravama da obaveste svoje građane o vremenu i načinu na koji mogu da iskažu svoje mišljenje i zahteve -
Stanovnici manjih sredina treba da pokažu svoje interesovanje i da aktivno učestvuju u tom procesu, kaže on i podseća da postoje dobri primeri saradnje građana i nadležnih na lokalu.

Opštine i gradovi su dužni da obaveste svoje sugrađane da je počela priprema buđzeta za narednu godinu i da im ponude da daju predloge.
- To može da bude organizovano i na štandovima, u opštinskim upravama, mesnim zajednicama, pismenim ili elektronskim putem - navodi Mogić.
Ministarstvo očekuje, jasan je Mogić, da ove godine sve lokalne samouprave sprovedu anketu i pitaju građane na šta oni žele da se u narednoj godini na lokalu potroši njihov novac.
Da ima svetlih primera pokazuje i opština Ruma, koja je početkom godine dobila nagradu za transparentnost i učešće javnosti u radu lokalne samouprave, a jedan od ocenjivanih kriterijuma je i projekat „Participativno budžetiranje“.
Jedna od lokalnih samouprava, takođe u Vojvodini, koja već pet godina uspešno sprovodi projekat „Participativno budžetiranje“ je i Grad Sombor. U tom gradu u toku je drugi krug glasanja građana za predloge projekata, a do 20. novembra traje rok.
Onaj predlog projekta koji dobije najvise glasova, biće uvršten u budžet za narednu godinu.
Predlozi građani, inače, moraju da se odnose isključivo na njihove potrebe na lokalu i one projekte koji su u nadleznosti lokalne samouprave jer će biti finansirani isključivo iz sredstava budzeta grada.
Dosadasnja praksa je pokazala da je uglavnom reč o izgradnji dečjih igrališta, parkinga, rampi za osobe sa invaliditetom, parkova i slično. Član Gradskog veća zadužen za finansije i privredu u Somboru Sava Dojić objašnjava kako u praksi izgleda učestvovanje građana u kreiranju budžeta za narednu godinu u tom gradu.
- Svi građani uz račune za ‘Čistoću’ dobijaju upitnik, odnosno glasačke listiće na kojima upisuju svoje predloge. Te listiće ubacuju u kutije postavljene u svim većim Mesnim zajednicama, u Gradskom uslužnom centru u zgradi Županije, u tržnim centrima… - navodi Dojić za Tanjug.
Prvi put ove godine u Somboru je, ističe Dojić, organizovano i glasanje u srednjim školama pa tako punoletni učenici predlažu šta bi trebalo uraditi u njihovoj školi.
Svaka srednja skola u kojoj je organizovano glasanje dobiće po jedan projekat, a koji će biti finansiran iz budzeta Grada za narednu godinu.
(Telegraf Biznis/Tanjug)
Video: Odlična vest za mlade: Svi koji žele kredit za stan imaće još jednu olakšicu
Telegraf Biznis zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.
Lord
Ahahaha, ima, ali kod brace Grima...
Podelite komentar