Mali s delegacijom MMF: Građevina povukla privredni rast
Jedna od tema razgovora je bio investicioni program "Srbija 2025"
Ministar finansija Siniša Mali sastao se sa delegacijom Međunarodnog monetarnog fonda (MMF), koju predvodi Jan Kes Martejn, sa kojom je razgovarao o realizaciji reformiskih ciljeva u okviru aktuelnog aranžmana "Instrument za koordinaciju politika".
Sagovornici su se saglasili da je 2019. godina u ekonomskom smislu bila veoma uspešna, s obzirom na to da je privredni rast prema Republičkom zavodu za statistiku iznosio 4,2 odsto, da je javni dug pod kontrolom i na nivou ispod 50 odsto, da je budžet četvrtu godinu zaredom u suficitu, te da je Srbija imala rekordan priliv stranih direktnih investicija od 3,8 milijardi evra.
Mali je istakao da je dobro što je privredni rast diversivikovan, te da dominira građevinska industrija, kao i da je privredni rast u poslednjem kvartalu prošle godine čak 6,1 odsto.
Osim toga, u prethodnoj godini je u okviru Ministarstva finansija formiran Sektor za fiskalne rizike, što je bio jedan od ciljeva u okviru programa, a uspostavljena je i metodologija za upravljanje kapitalnim projektima, kao i Komisija za kapitalne investicije na nivou Vlade Srbije.
Jedna od tema razgovora je bio investicioni program "Srbija 2025", koji je, kako je ministar istakao, važan za podizanje kvaliteta života građana.
Kako bi se taj program realizovao na pravi način, upravo je važan razvoj tržišta kapitala, dodao je on. U tom smislu, ministar je istakao dve uspešne emisije evroobveznica u toku prošle godine na međunarodnom tržištu, kao i uspešno emitovanje dvadesetogodišnje obveznice u evrima i dvanaestogodišnje obveznice u dinarima na domaćem tržištu. On je dodao i da je JP Morgan nedavno uvrstio Srbiju na listu za potencijalno uključivanje u njihov indeks, te da je pre nekoliko dana potpisan Memorandum o razumevanju sa Euroklirom i da očekuje da Srbija do kraja godine uđe u taj sistem, kako bi postala još atraktivnija za strane profesionalne investitore.
Jan Kes Martejn je istakao da je privredni rast u prošloj godini veći nego što je Međunarodni monetarni fond očekivao i projektovao, te da se nada da će se rast privrede nastaviti i 2020. godine.
Na sastanku je rečeno da se o zapošljavanju u javnom sektoru trenutno razgovara sa Svetskom bankom, koja predstavnicima Vlade i nadležnim ministarstava pruža podršku, te da će se na tome raditi i dalje.
Jedna od tema bila je i reforma plata u javnom sektoru i usvajanje Uredbe o koeficijentima, a rečeno je da se trenutno ažuriraju podaci koji imaju za cilj da modele koji su korišćeni za usaglašavanje i definisanje koeficijenta učine preciznijim i sa jasnijim efektima. Novi predlog matrice se očekuje u maju.
Razgovaralo se i o prodaji akcija Srbije u Komercijalnoj banci, što je jedan od reformskih ciljeva, a što je proces koji se privodi kraju, s obzirom na to da je pronađen strateški partner za tu banku.
Navedeni su i reformski ciljevi koji su do sada ispunjeni, između ostalih razdvajanje osnovnih i sporednih delatnosti u Poreskoj upravi, smanjenje broja filijala u okviru te uprave sa 178 na 37, uvođenje mera za ubrzanje refundacije PDV-a, prodaja državnih akcija u Jubmes banci, primena mera FATF za sprečavanje pranja novca, formiranje radne grupe za razvoj tržišta kapitala, objava drugog tendera za veliki portfolio problematičnih kredita banaka u stečaju...
Delegacija MMF-a boraviće u Srbiji do 28. februara.
Aktuelni aranžman odobren je 18. jula 2018. na period od 30 meseci, odnosno do januara 2021. godine. Radi se o nefinansijskom aranžmanu, koji ima savetodavnu ulogu i prevashodno je orjentisan na sprovođenje strukturnih reformi.
(Telegraf Biznis/Tanjug)
Video: Aleksandar Đorđević o saradnji sa Privrednom komorom Srbije
Telegraf Biznis zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.
Mili
Gradjevinarstvo je jedna od najvaznijih privrednih grana, pa nije ni cudo sto je uzdiglo privredni rast, u bivsoj nasoj drzavi, su bili giganti nasih firmi poznati u svetu i kvalitenoj izgradnji vaznih objekata sirom planete i vrhunskom strucnosti nasih radnika, divio se ceo svet..
Podelite komentar