Kon: Ako poslodavac nije u stanju da obezbedi radnika, onda smo svi zajedno u problemu
Svaki poslodavac mora da obezbedi svoje radnike - rekao je epidemiolog Predrag Kon na konferenciji za medije koja je počela u 15 časova.
Na pitanje kakva je preporuka struke, kako zaštiti radnike, kao i šta da rade zaposleni, posebno gledajući situaciju u Italiji i Španiji, Kon je rekao:
- Zaštita zaposlenih je svakako u nadležnosti poslodavca. Ako poslodavac nije u stanju to da obezbedi, onda ima i on problem i svi mi zajedno. Posebno ti radnici. On mora da iznađe rešenje ili da prekine sa radom.. .Mislim da je to logično - istako je Kon.
Darija Kisić Tepavčević, dodala je da je to definitivno pitanje u naležnosti Ministarstva rada, ali da "svakako poslodavac mora da napravi uslove za svoje radnike".
- Moraju u organizaciji posla da se naprave prioriteti. To su indevidualne organizacije u svakoj firmi, mada se osnovna načela moraju poštovati - rekla je ona.
Podsetimo, nedavno je resorno ministarstvo detaljno objasnilo koja su prava i obaveze radnika i poslodavaca u vanrednom stanju.
Povodom nedoumica građana, Ministarstvo za rad, zapošljavanje, boračka i socijalna pitanja detaljno je objasnilo prava i obaveze radnika i poslodavaca u svim mogućim situacijama tokom vanrednog stanja.
Ministarstvo je apelovalo na poslodavce da, ako to dozvoljava priroda delatnosti i posla, zaposlenima organizuju rad od kuće, uz napomenu da oni koji rade od kuće imaju jednako pravo na zaradu kao i zaposleni koji rade na svom radnom mestu. Opširnije OVDE.
(Telegraf Biznis)
Video: Er Srbija leti direktno do Šangaja: Prvi let za Kinu iz Beograda
Telegraf Biznis zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.
Nenad Pešić
Privrednim društvima, bez obzira na delatnost, dozvoljena kupovina maski i zaštitne opreme iz inostranstva za sopstvene potrebe. Shodno tome, meni su za moje radnike i mene partneri sa kojima sarađujem iz Kine donirali 100 maski i sada stoje na carini jer treba da pribavim : Mišljenje Agenciji za lekove i medicinska sredstva Srbije da se konkretne maske ili rukavice ne smatraju medicinskim sredstvom, Rešenje ili potvrdu graničnog sanitarnog inspektora, bez obzira na to da li se maske svrstavaju u tarifnu oznaku koja je u ISCS-u povezana sa šiframa U65/165 ili ne, i Izjavu uvoznika da se maske uvoze u cilju zaštite zaposlenih od bolesti COVID 19. Sve to uz troškove za špediciju košta oko 30.000 dinara... za 100 maski... još na to cena maski i putnih troškova... hvala vladi Srbije na podršci malim preduzećima u ovim teškim vremenima
Podelite komentar
Ma
Meni moj poslodavac nije obezbedio nista moze se reci, dobio sam jednu masku sivanu od pelena pre osam dana i to je to a trazi od mene da dodjem na posao i radim po 15 ili 24 sata, a i dan sam u kontaktu sa ljudima, sluzbenik privatnog obezbedjenja, plata uvek minimalac
Podelite komentar
Raša
Kako poslodavac da obezbedi, kad ni država do skora nije imala ni za sebe? Kakvo je stanje u bolnicama i DZ? Iskreno se nadam da će zalihe potrajati.
Podelite komentar