Ministar rada za Telegraf Biznis: Nećemo dozvoliti da teret korone padne na leđa radnika u Srbiji
Radnik treba da ode na posao, obavi što je njegova obaveza i da se zdrav vrati svojoj porodici.
Za smanjenje efekata korona virusa spremljen je paket mera i stimulisali smo poslodavce da prvenstveno ne otpuštaju svoje zaposlene, kao i da primenjuju propise u oblasti rada. Ipak, radnici su se najviše žalili što im nisu obezbeđene maske i rukavice. Bilo je žalbi i zbog "rada na crno".
Inspekcija je bila nemilosrdna. Bio bio sam i radnik i poslodavac, i sada kada sam ministar pokušavam da doprinesem poboljšanju svega onoga što je meni, kao radniku smetalo. Nažalost, i nas je pogio Covid 19, a kada je reč o Zakonu za rad od kuće, mi ga već imamo, po tome smo čak ispred Nemačke, o kojoj govorite, priča Zoran Đorđević, ministar za rad, zapošljavanje, boračka i socijalna pitanja u intervjuu za Telegraf Biznis povodom Praznika rada.
- Ove godine Međunarodni praznik rada, 1. maj, obeležava u novim okolnostima, kako vi gledate na to i kako je ovo vanredno stanje uticalo na položaj radnika?
- Položaj radnika u Republici Srbiji znatno je bolji nego u nekim ranijim vremenima. Ja sam uvek na strani radnika, bio sam i radnik i poslodavac, i sada kada sam ministar pokušavam da doprinesem poboljšanju svega onoga što je meni, kao radniku smetalo. Ponosan sam što mogu da kažem da plata u Srbiji nikada nije bila veća, a Inspekcija rada kontroliše poštovanje radničkih prava zagarantovanih zakonom, kao i bezbednost i zdravlje na radu.
Moram da istaknem i značajnu ulogu Socijalno ekonomskog saveta, gde diskutujemo o svim pitanjima, odluke se donose nakon razmene mišljenja svih strana, radnika, poslodavaca i države.
Nažalost i nas je poput celog sveta pogodila zarazna bolest COVID-19, gde je država odmah reagovala po pitanju zaposlenih, stimulisali smo poslodavce da ne otpuštaju radnike, a onima koji su ostali bez posla omogućili smo da preko Nacionalne službe za zapošljavanje dobiju određena sredstva.
Program paketa mera koje je objavila Vlada Republike Srbije, a koje imaju za cilj smanjivanje negativnih efekata prouzrokovanih pandemijom koronavirusa i podršku privredi Republike Srbije, a koje se odnose na one poslodavce koji su otpustili manje od deset procenata zaposlenih, imaju velikog uticaja na poslodavce da prvenstveno ne otpuštaju svoje zaposlene, kao i da primenjuju propise u oblasti rada.
- Zbog čega je Inspekcija pri vašem ministarstvu reagovala, šta su kršili poslodavci od pojave korone?
- U periodu od 16. marta do 30. aprila 2020. godine inspektori rada su izvršili ukupno 1.430 inspekcijskih nadzora. Od ukupno 1430 nadzora, izvršeno je 599 nadzora po podnetim zahtevima zaposlenih, a što je 42% od ukupnog broja izvršenih nadzora.
U tom period izvršeno je 116 nadzora zbog otkaza ugovora o radu.
Od 16.marta do 30 aprila sedište Inspektorata za rad je primio 187 mejlova koji su se, pre svega, odnosili na zahteve zaposlenih za vršenje inspekcijskih nadzora zbog otkaza ugovora o radu, kao i zbog toga što im poslodavac nije obezbedio zaštitne maske i rukavice, a i rade na udaljenosti manjoj od 2 metra, što im poslodavac nije organizovao prevoz od kuće do posla i obrnuto ili im je organizovao prevoz u kome je previše putnika, koji ne nose zaštitne maske, te im je ugroženo zdravlje, a pojedini zaposleni su tražili savete i odgovore na pitanja vezana za radno-pravni status i ostvarivanje prava iz oblasti rada u vreme vanrednog stanja.
Takođe, u tom periodu Inspektoratu za rad je putem Кontakt centra dostavljeno 285 predstavki zaposlenih i građana. Pored navedenih prijava, sedištu Inspektorata za rad i odeljenjima i odsecima inspekcije rada u upravnim okruzima i Beogradu neprekidno se obraćaju zaposleni i poslodavci sa različitim pitanjima, a koja se odnose na rad posebno osetljivih kategorija zaposlenih - žene sa decom mlađom od 12 godina, koje po nalogu poslodavaca moraju da rade, da zaposleni dobijaju otkaze ili se primoravaju na sporazumne raskide radnog odnosa, da zaposleni koji rade u proizvodnim delatnostima rade bez odmora u trajanju od najmanje 12 časova neprekidno u okviru 24 časa, da im se skraćuje radno vreme i da će dobijati umanjene zarade, a javljaju se i oni poslodavci, koji zbog nedostatka sirovina i repromaterijala i gostiju u hotelima i ugostiteljskim objektima ili robe u trgovinama ne mogu dalje da obavljaju delatnost, te zatvaraju objekte.
Inspekcija rada u svakom od ovih slučajeva je izvršila nadzor i reagovala u skladu sa svojim ovlašćenjima.
- Na šta su se radnici najviše žalili prethodne godine?
- Tokom 2019. godine inspektori rada su izvršili 77.806 inspekcijskih nadzora, a što je za 11 % više nadzora nego u 2018.odini kada je izvršeno 70.122 nadzora.
Prilikom nadzora zatekli su 12.938 lica na radu ''na crno'', a što je za 24% manje nego u 2018. godini kada je zatečeno 17.026 lica na radu ''na crno''.
Nakon preduzetih mera inspektora rada poslodavci su zasnovali radni odnos sa 10.167 lica, odnosno sa 79 % lica od ukupnog broja lica zatečenih na radu ''na crno'', odnosno svaki inspektor rada je naložio da se zaposli po 42 radnika što su poslodavci i učinili.
Prethodne godine najviše je bilo poziva zbog rada na crno.
- Кada je reč o bezbednost na radu, vi ste više puta apelovali i na vlasnike građevinskih kompanija kada je zaštita u pitanju?
- Apelovao sam na sve da se pridržavaju mera bezbednosti i zdravlja na radu, a Inspekcija rada je bila nemilosrdna prilikom nadzora, kažnjavali smo najstrožijim kaznama sve koji nisu obezbedili radnicima zaštitnu opremu.
Pojedini poslodavci, da bi uštedeli, nisu primenjivali u dovoljnom obimu potrebne, propisane mere za bezbedan i zdrav rad zaposlenih, čime su uzrokovali teške, ali i smrtne povrede na radu zaposlenih, što je svakako nenadoknadiv gubitak za povređenog, odnosno stradalog, kao i za njegovu porodicu, ali predstavlja i veliki gubitak za društvo u celini.
Ne smemo to dozvoliti. Radnik treba da ode na posao, obavi što je njegova obaveza i da se zdrav vrati svojoj porodici. Zato moramo nastaviti da apelujemo na pridržavanje mera.
- Predviđa se da će korona virus promeniti način rada u svetu pa i kod nas, koliko je realno da se kod nas rad od kuce uvede u zakon, kao što to predlaze nemački ministar?
- Naš Zakon o radu već predviđa rad od kuće, tako da mogu da kažem da smo u tom pogledu korak ispred Nemačke.
Zakon o radu utvrđuje mogućnost rada od kuće, i to:
- Zaključivanjem ugovora za obavljanje poslova van prostorija poslodavca (rad na daljinu i rad od kuće) – član 42.
- Кada zaposleni po pravilu obavlja poslove u prostorijama poslodavca, zaposleni i poslodavac mogu se sporazumeti da jedan period radnog vremena u okviru ugovorenog radnog vremena zaposleni poslove obavlja od kuće (član 50. stav 2).
Zbog specifičnosti obavljanja poslova van prostorija poslodavca, precizirana je sadržina ugovora o radu za obavljanje poslova van prostorija poslodavca.
Pored obaveznih elemenata propisanih Zakonom o radu, ugovor o radu za obavljanje poslova van prostorija poslodavca sadrži i: 1) trajanje radnog vremena prema normativima rada; 2) način vršenja nadzora nad radom i kvalitetom obavljanja poslova zaposlenog; 3) sredstva za rad za obavljanje poslova koje je poslodavac dužan da nabavi, instalira i održava; 4) korišćenje i upotrebu sredstava za rad zaposlenog i naknadu troškova za njihovu upotrebu; 5) naknadu drugih troškova rada i način njihovog utvrđivanja; 6) druga prava i obaveze.
Pri tom, propisano je da osnovna zarada zaposlenih koji rade van prostorija poslodavca ne može biti manja od osnovne zarade zaposlenih koji rade u prostorijama poslodavca na istim poslovima.
Odredbe u vezi sa rasporedom radnog vremena, prekovremenim radom, preraspodelom radnog vremena, noćnim radom, odmorima i odsustvima primenjuju se i na ugovor o radu za obavljanje poslova van prostorija poslodavca, osim ako drugačije nije određeno opštim aktom ili ugovorom o radu.
- Da li će teret pandemije pasti na leđa radnika, kako pominju sindikati?
- Mislim da su radnici videli da ozbiljno radimo kako bismo obezbedili bolje uslove rada, nećemo okrenuti glavu na drugu stranu kada je ova tema u pitanju već ćemo upotrebiti sve mehanizme da ih zaštitimo. Naš predsednik Aleksandar Vučić insistira na sprovođenju svih zakona i poštovanju prava, te u skladu sa time ne smemo dozvoliti da bilo šta padne radnicima na teret.
U Republici Srbiji, ključnu ulogu u zaštiti prava zaposlenih, kako u oblasti radnih odnosa, tako i u oblasti bezbednosti i zdravlja na radu, ima Inspektorat za rad. Кada je u pitanju zaštita radničkih prava u Srbiji, inspekcija rada ima stogodišnju nadležnost i tradiciju, koja datira od 1.920 godine. Tako da poruka je da veruju državi i ako dođe do kršenja njihovih prava da nam se jave, a mi ćemo ih zaštititi u skladu sa zakonom.
- Šta vam je trenutno najveći izazov kao ministru rada?
- Mnogo je izazova, jer se u ovom resoru nalaze najosetljivije grupe stanovništva, najveći i problem koji muče običnog čoveka, te posebnu pažnju treba posvetiti svakoj kategoriji stanovništva.
Moram priznati da je sve veliki izazov, borba za bolji položaj dece i mladih, porodilja i majki, najstarijih građana, zaposlenih i nezaposlenih, penzionera, osoba sa invaliditetom, žrtava nasilja, manjinskih grupa, naših boraca i heroja i svih onih koji su korisnici usluga ovog ministarstva.
- A šta biste voleli da uradite dok ste na toj funkciji?
- Želja mi je da tokom trajanja mog mandata u ovom ministarstvu Srbija dobije socijalnu kartu kako bi raspodela sredstava bila pravednija, transparentnija i kako bi svi dobili ono što im pripada.
O tome se govori 30 godina, ali niko nije uspeo da je donese, a moj tim je supeo da dođe skoro do kraja. Zakon je spreman, prošao je celu proceduru i ostalo je još da uđe u Skupštinu.
Mislim da bi to mnogo koristilo našim građanima.
Video: Za vreme vanrednog stanja rad od kuće plaćen u istom iznosu kao i kada se radi u firmi
(Vesna Bjelić)
Video: Srbija sutra dobija 30 novih kilometara autoputa od Koševa do Vrnjačke Banje
Telegraf Biznis zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.
zeljko
smesan si ministre...
Podelite komentar
Pavle
Ja radim sve vreme vanrednog stanja po 9 sati i subotom, sad čekam minimalac od države. Toliko o poslodavcima i njihovom poštenju. Stalno kukaju, a sve bogatiji, radnička klasa sve siromašnih. Radnička klaso živeo 1.maj...
Podelite komentar
Paja trosak
Moj ministre pojedine firme u Cacku naprimer svojim radnicima dali platu od 500din i kazu ostalo ce drzava a firma radila nesmetano i radnici imali pune radne sate,varaju i drzavu i narod.
Podelite komentar