Srpski privrednik nam je rekao jednu stvar o bakru, ovo je dokaz da je bio u pravu

 ≫ 
  • 0
Građevinski radnik Foto: Shutterstock

Cene bakra zabeležile su u maju drugi uzastopni mesec rasta, delom podstaknute nadom investitora u oporavak i dalje mere fiskalnih i monetarnih stimulusa u Kini, koja je svetski potrošač bakra "broj jedan".

Iako su tenzije između SAD-a i Kine zbog pandemije korona virusa i novog zakona o bezbednosti Hong Konga ograničile dobitke na kraju mesecam, bakar je na Londonskoj berzi metala zatključen u petak na nivou od 5.332,25 dolara po toni.

Cena crvenog metala na spot tržištu bila je u maju niža za oko 13 posto u odnosu na početak godine, jer je krajem marta potonula na samo 4.617,50 dolara po toni, kada se pandemija Kovid-19 proširila po svetu.

Cene bakra se u ekonomskim krugovima smatraju barometrom poverenja u globalnu ekonomiju zahvaljujući širokoj lepezi industrijske upotrebe tog metala. 

O tome smo, podsetimo, razgovarali sa privrednikom Milanom Popovićem, koji nam je objasnio da "bakar ima doktorat iz ekonomije, i da će nam reći sve o udaru korone".

Bakar je od početka korona krize pao nekih 15% u vrednosti. - Dobra vest je što ukoliko dođe do nekog, bilo kakvog rešenja, za korona virus, bakar će prvi i da povrati izgubljenu vrednost, naveo je on ranije za naš portal.

Analitičari u Benk ov Amerika (BofA) podigli su prognozu kretanja cena bakra za 2020, predviđajući rast za 5,4 procenta, na 5.621 dolara po toni a za 2021. godinu su zadržali projekciju 6.250 dolara po toni.

Video: Bili smo u selima koja leže na litijumu - naša budućnost je bela

(Telegraf Biznis)

Video: Otvoren prvi Inovacioni forum Srbija - Švajcarska

Podelite vest:

Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).

Telegraf Biznis zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.

Komentari

  • Eur: <% exchange.eur %>
  • Usd: <% exchange.usd %>