Da li ćemo uskoro svi govoriti nemački?
Engleski je možda internacionalni jezik, ali oslušnite pažljivo, nemački vreba sa svakog koraka, ponajviše u poslovnim krugovima. Geteov maternji jezik, kako piše politico.eu, sve više se probija među tri zvanična "radna jezika" Evropske unije.
Istovremeno, Berlin se uveliko priprema da sledećeg meseca preuzme predsedavanje Evropskom unijom. Ipak, kako piše ovaj portal, razlog za to nije činjenica da su mnogi izvorni govornici nemačkog na najvišim pozicijama, poput Ursule fon der Lajen ili, možemo dodati, Angele Merkel.
Naime, prestižni institut Gete, čija diploma vam otvara "sva vrata", izvestio je za Politico da je između 2012. i 2019. zabeležena pet puta veća zainteresovanost za besplatne kurseve jezika, za diplomate i novinare u Briselu.
"Europanetzwerk Deutsch" je nemačka državna inicijativa koja ima za cilj da podigne znanje nemačkog jezika - globalno. Da li engleski silazi s trona u budućnosti?
Širom sveta, nemački trenutno uči 15,4 miliona ljudi. Ovaj podatak je objavila nemačka vlada u junu, a on je rezultat petogodišnjeg istraživanja.
Ako napravimo paralelu, kako bismo bolje razumeli koliko je nemački uznapredovao, dolazimo do ove činjenice: u poređenju s istraživanjem iz 2015, zabeležen je rast učenja nemačkog za 62 odsto u Danskoj, 16 odsto u Francuskoj i 30 procenata u Holandiji.
Još zanimljivije, dva miliona Poljaka trenutno pohađa početne kurseve (A1, A2) nemačkog jezika.
Istorijska osetljivost na promociju nemačkog, kao internacionalnog jezika, ipak je na kraju "ustupila mesto" najvećoj evropskoj ekonomiji i njenim potencijalima.
Uprkos činjenici da je samo osam odsto, od ukupno 33.000 zaposlenih u Evropskoj komisiji - nemačke ili austrijske nacionalnosti, postotak govornika nemačkog jezika raste. Tako na primer, potpredsednik EK, Frans Timermans, tečno govori nemački, baš kao i španski ambasador u EU, Huan Pablo Garsia-Berdoj.
Portparol stalnog nemačkog predstavništva ovako objašnjava pojačano zanimanje za ovaj jezik: "Ljudi nam kažu da im poznavanje nemačkog znači za posao i unapređenje karijere".
Nemački je dobio na popularnosti, konstatuje Politico, i zahvaljujući širenju bloka na istok, pri čemu se poslednjih nekoliko decenija nemačke investicije ulivaju u Centralnu i Istočnu Evropu. Ipak, neki nisu ubeđeni da bi nemački mogao da pokori engleski u diplomatskim krugovima.
- Mislim da smo svi već navikli na činjenicu da je engleski lingva franka Evrope i EU, bez obzira na to da li je Ujedinjeno Kraljevstvo članica EU ili ne - rekao je Volfgang Išinger, bivši nemački ambasador u VB i SAD.
Francuski, tradicionalni jezik diplomatije, nerado je "ustupio mesto" svom anglosaksonskom rivalu. Jezik je ukorenjen u međunarodnim institucijama od Brisela do Ženeve, i slabe su šanse da ga se njegovi zagovornici tako lako odreknu.
Video: Istorijski kratko obraćanje nemačke kancelarke Angele Merkel
(Telegraf Biznis)
Video: Otvoren prvi Inovacioni forum Srbija - Švajcarska
Telegraf Biznis zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.
On
NE, hvala !
Podelite komentar
Macka
Engleski jezik je decenijama zastupljen i na prvom mestu je bio i bice. Volim engleski,ucila sam kao dete,prevod,citanje,pisanje,spelovanje, konverzacija. Koristi mi na poslu,a tu ljubav sam prenela i na sina kada je imao 5 godina,ucila sam ga i sada savrseno zna. Nemacki su forsirali i 2006 god ali uzalud. Nikada nece biti na prvom mestu,drugo moze samo da koristi u nemackim firmama mada i tamo traze znanje engleskog. Znanje engleskog jezika ce uvek biti na prvom mestu
Podelite komentar
Dzoni
Nemacka ne otkupljuje za dzabe marke,spremaju se da budu najjaci na svetu,a to i ne sluti na dobro!!!
Podelite komentar