• 0

Avio-gigant u debelom minusu, smanjuje proizvodnju, ali akcije ipak skaču

Korona kriza je posebno pogodila potražnju za širokotrupnim avionima

  • 0
Airbus je u nezapamćenoj krizi Foto: Tanjug/AP

Evropski proizvođač aviona Erbas najavio je danas novo smanjenje proizvodnje svog modela A350, pošto je u drugom kvartalu zabeležio veći gubitak od očekivanog, zbog globalne krize.

Kompanija je u periodu april-jun ostvarila poslovni gubitak od 1,22 milijarde evra, prema prilagođenim podacima, dok su prihodi pali za 55 posto na 8,31 milijardu evra.

Analitičari su predviđali gubitak od 1,02 milijarde evra i prihod od 8,55 milijardi.

Iz Erbasa su naveli da se nadaju da će u drugoj polovini godine izbeći korišćenje gotovine, nakon manjeg odliva sredstava nego što se očekivalo u drugom tromesečju (4,4 milijarde evra), a usled pada isporuka zbog korona krize.

Akcije Erbasa su posle ove poruke porasle za 3,6 odsto na jutarnjem trgovanju.

- Smatramo da će oporavak biti dug i spor - rekao je novinarima glavni izvršni direktor Gijom Fori, dodajući da je vazdušni saobraćaj krenuo uzlaznim putem, ali sporije nego što se ranije očekivalo.

Erbas je takođe saopštio da je smanjio proizvodnju širokotrupnog aviona A350 na pet letelica mesečno, nakon što je u aprilu već srezao proizvodnju sa 9,5 na šest komada mesečno.

Korona kriza je posebno pogodila potražnju za širokotrupnim avionima, koja će se, prema predviđanjima, najsporije vratiti na normalne pretkrizne nivoe, a u Erbasu procenjuju da bi to moglo potrajati do 2023. ili čak 2025. godine

Kompanija je ranije najavila gašenje do 15.000 radnih mesta, što čini 11 odsto njene radne snage, kako bi se izborila sa krizom koja će Erbas koštati smanjenja proizvodnje za 40% tokom naredne dve godine, u odnosu na nivo pre krize.

Video: Zašto su neki medicinski radnici dobili platu za 40 sati umesto duplo više radnih sati?

(Telegraf Biznis/Tanjug)

Video: Ovako do detalja izgleda rušenje nekada čuvenog hotela: Zbogom Jugoslavijo

Podelite vest:

Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).

Telegraf Biznis zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.

Komentari

  • Eur: <% exchange.eur %>
  • Usd: <% exchange.usd %>