Danas plata: Država isplaćuje 18.000 dinara po radniku za više od 235.000 firmi

 ≫ 
  • 33
Srbija, grafikon rasta, porast, napredak ekonomija, biznis Foto: Pixabay, Shutterstock

Država će danas isplatiti 60 odsto minimalne zarade, odnosno oko 18.000 dinara po zaposlenom, za 235.372 privredna subjekta u kojima radi 1.016.535 zaposlenih, a za tu svrhu iz budžeta biće opredeljeno 18,4 milijardi dinara.

Jedna od najvećih promena u odnosu na prvi paket mera je ta što je drugi paket usmeren i na privredne subjekte koji su osnovani nakon 15. marta, a najkasnije do 20. jula ove godine.

Prema podacima Agencije za privredne registre, takvih firmi ima ukupno 13.550.

Novac će novoosnovanim firmama na račune leći u septembru, i to u visini od 120 odsto minimalne zarade po zaposlenom.

Potrebno je da nove firme do 15. septembra podnesu PPP-PD obrazac na kome će kao datum dospeća poreza i doprinosa staviti 5. januar 2021. godine.

Za novoosnovane privredne subjekte koji žele da koriste mere pomoći biće otvoreni posebni namenski računi.

Druga uplata za sve ostale privredne subjekte, koji su već koristili pomoć, sledi u septembru, a za jedan mesec biće odloženi porezi i doprinosi na zarade.

Svi koji su dobili minimalnu zaradu u julu, neće morati da se prijavljuju za novi paket podrške, već će biti prijavljeni automatski.

- Onaj koji je ostvario pravo a novac ne želi, ili ne ispunjava uslove, samo ne treba da ga troši i sredstva će biti automatski vraćena u budžet, najkasnije do 31. oktobra - izjavio je ranije ministar finansija Siniša Mali.

Ministar je napomenuo da poslodavci imaju obavezu da ne smanjuju broj zaposlenih za više od 10 odsto u periodu od tri meseca od isplate poslednjeg direktnog davanja, odnosno najkasnije do kraja godine.

Isplata novca će se izvršiti na već otvoreni kovid račun i direktna davanja se mogu koristiti isključivo, istakao je Mali, za isplate zarada i naknade zarada zaposlenima.

Video: Mali: Sjajne vesti, po prvi put u istoriji, Srbija najbolja u Evropi

(Telegraf Biznis)

Video: Ovako do detalja izgleda rušenje nekada čuvenog hotela: Zbogom Jugoslavijo

Podelite vest:

Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).

Telegraf Biznis zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.

Komentari

  • Johan

    7. avgust 2020 | 07:26

    Koja je to plata od 18 hiljada što neisplate 60%od prosečne plateza koju tvrde da je 58000 hiljada .I ovo koliko država uplati poslodavci odma toliko odbiju od njihove plate koju oni treba da isplate

  • 😷

    7. avgust 2020 | 09:26

    Mi koji nemamo posla zbog pandemije mi treba da crknemo. Vazno je da se knjige moraju kupiti 25.000 knjige za dvoje dece bez osveski olovaka bojica... Drva treba da kupimo za zimu... A nesme puno radnika da radi u grupi pa smo visak. Ni ja ni suprug nemamo primanje deca nemaju d.dodatak... Nama nema nikakve pomoci, sad evo cekamo da nas KORONA POKOSI JER STVARNO SRAMOTA JE ZIVETI. KO PREZIVI NEKA PRICA.

  • GP

    7. avgust 2020 | 07:08

    I vas nije sramota 18000 dinara nazvati platom??? Najavljuje te to kao da je rec o 18000 evra.

  • Eur: <% exchange.eur %>
  • Usd: <% exchange.usd %>