Kako birati vakcinu: Po poreklu ili ceni? Od Kine do SAD, ovo su cene i firme koje stoje iza svega
Od 5 do 140 dolara za sada se kreću cene vakcina, odnosno doza...
Skoro pola godine, koliko traje pandemija Covid-19 u svetu, traje i rasprava o vakcini: ko će je prvi napraviti, da li je sumnjiva, da li je treba primiti?
Kada su napadi na Bila Gejtsa malo pali u vodu, zajedno sa teorijama zavere o čipovanju, onda je na red došla famozna cena vakcine, a potom i ruska vakcina, prva puštena u "promet", prva registrovana.
Sve se, međutim, dešava rapidno u tom korona haosu, pa su tako prethodnih dana počele da pristižu informacije da je još nekoliko država obezbedilo vakcinu protiv virusa korona.
Ali, ostaju pitanja: koja je delotvornija, koja koliko košta, da li je neka "čipovana"?
Vakcina Sputnjik V koja dolazi iz Rusije trebalo bi da košta najmanje 10 dolara za dve doze, prema navodima Alekseja Repika, ispred kompanije "R-Farm". Kada proizvodnja dostigne određeni nivo, cena bi trebalo da pada. Ipak, stručnjaci za javno zdravlje ostaju skeptični prema ovoj vakcini.
Idemo dalje, gde je Kina u tom pogledu? Iako smo navikli da je sve što dolazi iz te zemlje jeftinije u odnosu na evropsku/svetsku proizvodnju, ovaj put izgleda da neće biti tako.
Kineska vakcina bi trebalo da bude značajno skuplja od ruske, a predsednik kompanije "SinoFarm" je najavio da će koštati barem 140 dolara. Dalje je dodao da će se davati dva puta, u razmaku od 28 dana. Kineska "verzija" bi trebalo da stigne do kraja tekuće godine.
Tu nije kraj. Svet nam najavljuje dolazak još tri vakcine. Jednu proučava Univerzitet u Oksfordu sa farmaceutskom kompanijom "Astra Zeneca". Oni su naveli da bi do kraja 2020. trebalo da bude dostupno 400 miliona doza, kao i da će cena biti 5 dolara.
Iz Nemačke nam stiže najavi o vakcini koju prave "Pfizer" i "BioNTech", a koja je sada u 3. fazi ispitivanja. Njena cena bi trebalo da bude 20 dolara po dozi.
Treća vakcina je iz biotehnološke kompanije iz Kembridža u SAD, a pravi se u saradnji s Američkim institutom za alergije i infektivne bolesti (NIAID). Trebalo bi da košta između 32 i 37 dolara, a kako navodi SZO, u fazi kliničkog ispitivanja - trenutno je 21 vakcina.
Video: Ovako izgleda proizvodnja vakcine protiv korone
(Telegraf Biznis)
Video: Ovako do detalja izgleda rušenje nekada čuvenog hotela: Zbogom Jugoslavijo
Telegraf Biznis zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.
Majkl Džondar
Ne znam, uplašio bih se da primam nemačku, zna se iz kojih razloga. Isto tako znajući šta sve ameri trpaju u hranu svojim građanima, ni to ne bih. Ove ostale, mogu uzmem u obzir.
Podelite komentar
Aldo
Zapadne vakcine bih momentalno eliminisao, jer su svoje vakcine svi do jednoga zbudzili zbog pojave ruske vakcine. Što je brzo, to je i kuso.
Podelite komentar
Era
Auh, kolika panika zbog ruske vakcine. Treba izbegavati te netransparentne zapadne vakcine. Ja bih bez razmišljanja primio samo rusku vakcinu.
Podelite komentar