Srbija dobila ogromnu konkurenciju: Rusi hoće da kopaju litijum, kažu da žele da budu najbolji
Ruski nuklearni gigant Rosatom očekuje da će posedovati 20% tržišta litijuma do 2030. godine.
Uranium One, filijala ruske državne kompanije za nuklearnu energiju Rosatom, planira da započne proizvodnju litijuma do 2023. godine. Kompanija cilja na obim između 9% i 10% svetskog tržišta do 2030. godine.
- Razmatramo kupovinu sirovinskih sredstava i u inostranstvu kako bismo se integrisali u globalne lance snabdevanja finalnim proizvodima, poput baterija sa lokalizovanom proizvodnjom u Rusiji - rekao je Sergej Polgorodnik, generalni direktor Joint Stock.
Uranium One je aktivno tražio litijumske legure u poslednjih godinu dana.
U oktobru je potpisao memorandum o razumevanju sa jednom kanadskom kompanijom o sticanju udela od 51% na projektu kopanja litijuma u rudniku u severnom Čileu. Imovina pokriva dozvolu od 46.200 hektara u jednom od najkvalitetnijih i najvećih izvora belog metala na svetu, koji je postao nezamenjiva komponenta baterija koje se koriste u visokotehnološkim uređajima i električnim vozilima.
Čileanska Atakama, dom vodećih proizvođača litijuma Albemarle i SKM, čini oko jedne trećine svetskih zaliha metala za baterije. U decembru 2019. godine, Uranium One započeo je razgovore sa još jednom grupom, odnosno australijskim Prospect Resources o kupovini udela u kompaniji Arkadia, odnosno rudnika litijuma u Zimbabveu.
Zimbabve gura litijum kao glavni adut za privlačenje investitora, jer se čini da će do 2022. godine obezbediti 10% svetskih potreba. Zemlja je trenutno peti najveći globalni proizvođač belog metala.
Inače, Srbija raspolaže najvećim zalihama litijuma u Evropi a potencijali za primenu litijumskih baterija u svetu su ogromni. Litijum spada u najtraženije alkalne metale i sirovine na svetu. Taj značaj duguje zapravo rastu u elektroindustriji i značajnom padu cena komponenata za proizvodnju obnovljive energije.
Mi smo bili na samim bušotinama, pogledajte kako se vadi litijum u srpskim selima:
Video: Bili smo u selima koja leže na litijumu - naša budućnost je bela
(Telegraf Biznis)
Video: Er Srbija leti direktno do Šangaja: Prvi let za Kinu iz Beograda
Telegraf Biznis zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.
Branka
Ameri neka dodju da Sav uranium pokupe sto su GA sejali po Srbiji
Podelite komentar
Dejan
Ne treba nam neki ko ce da iznosi rudno bogatstvo Srbije. Nama treba i to doduse znaju ljudi sa vlasti i to je u planu investitor koji bi otvorio fabriku za baterije... Fabrika za elektricna vozila...
Podelite komentar
🇷🇸❤️🇷🇺
Ako moramo sa nekim raditi onda je bolje sa rusima i kinezima, nego sa evropom i zapadom. Zbog litijuma će sada biti otimačina izmedju istoka i zapada, što već vidimo da nas Amerika privlači sebi i menja politiku prema Srbiji. Šta god bilo, braća su braća, nadam se u njihovu pomoć da će mo izvući najbolje
Podelite komentar