Jadar dobar projekat, ako očuva okolinu: "Imamo sirovinu, neka fabrika baterija bude u Srbiji"

  • 1
Litijum Foto: Shutterstock

Potpredsednica Vlade Srbije i ministarka rudarstva i energetike Zorana Mihajlović rekla je da projekat Jadar može da donese prosperitet Srbiji, ali samo ako se realizuje uz najviši nivo zaštite životne sredine i dobru komunikaciju sa građanima.

Ona je gostujući na TV Hepi, rekla da će u ovaj projekat, pored australijske kompanije Rio Tinto biti uključeno više ministarstava, predstavnici Loznice, Mačvanskog okruga.

- Verujem da ako svi sednemo zajedno i dogovorimo se, možemo da obezbedimo bolju budućnost za Srbiju korišćenjem minerala jadarita - istakla je Mihajlović.

Rekla je da razume što su građani zabrinuti zbog mogućih efekata ovog projekta na životnu sredinu, jer zna kroz šta su prolazili zbog rudnika Zajača i ekoloških problema koje je on pravio.

Zato, kako je istakla, građani moraju da budu informisani o svemu, o tehnologijama koje će se koristiti i kako će prostor izgledati, pa će se napraviti mali tim koji će se time baviti.

Prema njenim rečima Rio Tinto je ozbiljna kompanija, a napravila je i pilot postrojenje u Australiji kako bi proverili tehnologije koje bi koristili.

- Jadarit je novi mineral koji može da donese prosperitet, ali je važno da se sve uradi na ekološki održiv način. Ako znamo koliki je rast tržišta baterija za električne automobile, da je to budućnost, a da imamo sirovinu, zašto da to ne uradimo - rekla je Mihajlovićeva.

Dodala je da smatra da bi i proizvodnja baterija za električne automobile trebalo da bude locirana u Srbiji.

Video: Bili smo u selima koja leže na litijumu - naša budućnost je bela

(Telegraf Biznis)

Video: Ovako do detalja izgleda rušenje nekada čuvenog hotela: Zbogom Jugoslavijo

Podelite vest:

Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).

Telegraf Biznis zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.

Komentari

  • Nenad

    18. novembar 2020 | 10:52

    Hvala bogu da neko normalno razmislja.Pa do kada cemo izviloziti sirovine a najskolovanjiji kadar izviziti da radi kod njih kao inzinjeri.Ne dati nista bez finalnog proizvoda.Bravo

  • Eur: <% exchange.eur %>
  • Usd: <% exchange.usd %>