Ekonomije od kojih se najviše očekivalo, loše odgovorile na krizu. Ova lista će vas iznenaditi
Kako se kovid-19 širio svetom, tako su se osporavale predrasude o tome koja bi mesta mogla najbolje/najlošije da pristupe najgoroj krizi javnog zdravlja u modernom vremenu.
Bilo je izvesno da će se među najboljima istaći napredne svetske ekonomije kao što su SAD i Velika Britanija, koje su prema nekim parametrima bile "najspremnije za pandemiju", ali se to nije pokazalo kao istinito. Ove zemlje su mesecima unazad preplavljene novim slučajevima zaraze i vraćaju se strogim blokadama.
U međuvremenu, druge zemlje - čak i države u razvoju - suprotstavile su se očekivanjima, i uspele da na efikasniji način spreče enormno širenje kovida-19 unutar svojih granica, te da samim tim, sačuvaju ekonomiju. Blumberg je napravio listu zemalja u kojima je virus najmanje omeo društvo i poslovanje.
U obzir je uzeto sledeće: koliko se virus širio unutar neke zemlje i kolika je stopa smrtnosti od njega, zatim kapaciteti za testiranje na kovid-19, i ugovori koje su zemlje potpisivale s kompanijama koje prave vakcinu.
Analiza je uključila 53 mesta na svetu, a Blumberg je takođe pokušao da predvidi kako će se dalje razvijati određene ekonomije - u odnosu na to kada će dobiti pristup vakcini. Ovom prilikom vam prenosimo rezultat 20 svetskih zemalja.
Na prvom mestu liste je daleki Novi Zeland, koji je proglasio nacionalni karantin 26. marta, pre ijednog zabeleženog slučaja zaraze. Takođe, ova zemlja se i kasnije, kada je korona "ušla" u zemlju, uspešno borila s obuzdavanjem virusa.
Premijerka te zemlje, Džasina Ardern, odmah je alarmirala nadležne da prate kontakte i testiraju ljude, što je dobrim delom pomoglo da se spreči rastuće širenje virusa korona.
Iako je turizam dosta pretrpeo zbog zatvorenih granica, došlo je do rasta domaćeg turizma, što je oporavilo ekonomiju. Novi Zeland ima dogovor s kompanijama Fajzer i Biontek, kada je reč o kupovini vakcina.
Ova zemlja je od Blumberga dobila 85,4 poena kada je reč o "stepenu otpornosti" na virus.
Na drugom mestu je Japan, sa 85 poena, i najvećim šansama za brz i efikasan pristup vakcini protiv kovida-19. Potom slede Tajvan i Južna Koreja, sa 82,9 odnosno 82,3 poena, ali Tajvan nema naročite šanse da među prvima pristupi vakcini. Na petom mestu je Finska koja ima 82 poena, i solidne šanse za pristup vakcini.
Norveška, Australija i Kina imaju iznad 80 poena, a onda slede Danska, Vijetnam i Singapur. Na 12. mestu liste je Hong Kong, na 13. mestu je Kanada sa odličnim šansama za rani pristup vakcini, a potom slede Nemačka, Tajland, Švedska, UAE, SAD, Indonezija i Irska.
Ispred Velike Britanije, koja je na 28. mestu, i Italije i Španije koje su zauzele 40. i 41. poziciju, nalaze se Izrael, Rusija, Holandija, Bangladeš, Egipat, Švajcarska, Pakistan.
Video: Najveći ekonomski izazovi u narednih 10 godina
(Telegraf Biznis)
Video: Vučić na otvaranju deonice Moravskog koridora: "Ovo je najbolji put u Srbiji, pišemo istoriju"
Telegraf Biznis zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.