"Radnici zabušavaju", tvrde iz ove kompanije: Mogu besplatno da idu u toalet samo jednom dnevno
Sa ciljem da poboljša produktivnost, kineska kompanija "Anpu Electric Science and Technology", iz provincije Guangzhou, odlučila je da "kazni" sve radnike koji posete toalet više od jednom dnevno.
Njihovo objašnjenje za ovo bizarno pravilo je da su "radnici mnogo lenji", te će morati da plate 20 juana, ili oko 2,5 evra, svaki put kada odluče da odu do toaleta, mimo jednog "besplatnog odlaska".
Kako dalje piše "South Morning China Post", dana 20. i 21. decembra prošle godine zbog ovoga je kažnjeno sedam radnika, kojima se novac "odbio" od bonusa, budući da nije dozvoljeno od plate.
Kompanija je tako htela da izbegne probleme sa zakonom, jer je ovde isključivo reč o njihovoj internoj politici, ali lokalne vlasti nisu ćutale na odluku o "dozvoljenom broju puta odlaska u toalet".
Zvaničnici opštinskog Biroa za ljudske resurse i socijalno osiguranje Dongguan sproveli su detaljnu istragu, i utvrdili da je ovo pravilo protiv zakona, pri čemu su tražili od "Anpu Electric Science and Technology" da vrati novac oštećenim radnicima.
Kineska firma se i dalje buni, tvrdeći da su to njihova interna pravila, i dodajući da zaposleni svaki odlazak u toalet mora da prijavi šefu. Kako kažu, "radnici neretko odlaze u toalet da puše ili odmore od posla".
Korisnici interneta su ubrzo povezali ovo neobično poslovno pravilo sa komičnim filmom Čarlija Čaplina, Modern Times, gde se od radnika zahteva da se jave šefu ako hoće da idu u toalet.
To, ipak, nije prvi put da kineske kompanije donose ovakve ili slične odluke. Korisnici najveće globalne mreže su podeljeni: jedni misle da je ovo pravilo previše striktno, dok drugi podržavaju ideju. Navode da neki radnici zaista zabušavaju na poslu, koristeći "izgovor da moraju u toalet".
Video: Deset atipičnih zanimanja za žene: Od kamiondžijke do detektivke
(Telegraf Biznis)
Video: Otvoren prvi Inovacioni forum Srbija - Švajcarska
Telegraf Biznis zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.
Stefan
Siguran sam da će produktivnost biti mnogo bolja ako radnici rade pune bešike
Podelite komentar
Tt
Kina je komunisticka drzava u kojoj je radnicka klasa na vlasti? Ili ... Kina je jedna drzava sa dva sistema. Komunisticka i ,,svakom prema potrebi" za vlast a surova kapitalisticka za jadne radnike.
Podelite komentar
As
Neka prepisu patent od Jure,pampers za radnike a jeftiniji je I od 2,5 evra.
Podelite komentar