Čadež: Pozivam kompanije da kažu šta treba da se popravi u oblasti rudarstva
Predsednik Privredne komore Srbije Marko Čadež pozvao je kompanije u Srbiji da se aktivno uključe u javnu raspravu o izmenama Zakona o rudarstvu i geološkim istraživanjima kako bi svojim predlozima učinili da ovaj zakon bude u funkciji privrede.
- U sektoru rudarastva radi oko 2.000 kompanija koje imaju godišnji prihod od oko 9,5 milijardi evra i one treba da se čuju. Zato je važno da se privreda uključi u javnu raspravu, da vidimo koja su to rešenja koja su dobra, ali i da vidimo gde predlog još može da se poboljša, naročito kada govorimo o predvidvosti poslovanja u Republici Srbiji i pitanjima eksploatacije i dozvole za eksploataciju - rekao je Čadež koji je posebno istakao novine u zakonu poput „E rudarstva“ koji će ubrzati izdavanje potrebnih dozvola.
Čadež je zajedno sa potpredsednicom Vlade Srbije i ministararkom rudarstva i energetike prof. dr Zoranom Mihajlović učestvovao u javnoj raspravi o ovom zakonu u Privrednoj komori Srbije je dodao i da uz rudarstvo i preradu rude treba da razmišljamo o tome kako da investicije u rudarstvo iskoristimo za naše proizvodne i prerađivačke kapacitete.
- Ako govorimo o litijumu, da već sada planiramo, a imamo zainteresovane za izgradnju fabrika litijumskih baterija, jer je reč o strateškim stvarima za našu privredu - rekao je Čadež.
Mihajlovićeva je istakla prednosti izmena ovog zakona dodajući da na teritoriji Srbije ima rudnih rezervi u vrednosti od 200 milijardi dolara. Ona je istakla i predlog novih procedura za izdavanje dozvola za geološka istraživanja i najavila osnivanje rudarsko geološke komore.
Prema njenim rečima, od Ministarstva finansija zatražila je povećanje rudne rente.
Video: Čadež: Očuvana ekonomska baza, zadržan nivo investicija
(Telegraf Biznis)
Video: Otvoren prvi Inovacioni forum Srbija - Švajcarska
Telegraf Biznis zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.
Rudar
sve se čini da se rudne rezerve Srbije za jeftine pare daju strancima. Srbija kao država mora da aktivira naše potencijale a ne stranci da nam preprodaju nešto na čemu Srbija može da se obogati. Bor je primer za to, koliko kod pojedinci pričali bajke o tom dilu. NIS Srbije takođe. Sada se gleda kako i litijum da se utopi. Zašto Geološki Zavod ne može da radi istraživanje, GEOING takođe, i ostale naše kompanije koje se bave geološkim istraživanjima, da oni budu nosioci posla a ne kao podizvođači Kanađana, Rusa, Amerikanaca, Kineza. Da oni imaju eksploataciono pravo pa domaće firme i stručnjaci da se zaposle, a ne stranci da se uvoze i da oni skinu kajmak.
Podelite komentar
Raša
Vrlo profesionalno. Kao da znate šta radite. Ko bre pita kompanije? Oni će reći da smo skupi.
Podelite komentar
R9
Za pocetak, mi da kopamo, oni da kupuju, a ne obrnuto.
Podelite komentar