Pevačima zabranjene tezge bez ugovora sa vlasnicima restorana: Ugostitelji nezadovoljni
Iako pevači skoro godinu dana ne nastupaju zbog pandemije kovida 19, čim se late mikrofona, na novu tezgu neće moći bez ugovora sa vlasnicima restorana jer je Vlada verifikovala Kolektivni ugovor za njihovo radno angažovanje, po kome gazde moraju da im isplate bar minimalac za mesec dana rada, piše Blic Biznis.
Drugim rečima, zarada ne može biti manja od 32.300 dinara, a ovaj dokument stupiće na snagu 13. februara i važiće u naredne tri godine. Njime je predviđeno i da honorar za jedan muzički dan ne može biti niži od pet posto od minimalca. Takav predlog su dali Samostalni sindikat estradnih umetnika i izvođača i Unije poslodavaca Srbije, a Vlada ga usvojila što praktično znači da se pevačima sužava mogućnost rada na crno, koja je godinama prisutna u ovom delu šou biznisa.
Naime, "gazde" su nastupe plaćale na ruke, zbog čega je država bila oštećena za više miliona evra jer se nisu plaćali porezi i doprinosi. To više ne bi trebalo da se radi jer će honorari ili plate za njihove nastupe vlasnici ugostiteljskih objekata morati da uplate na žiro račune estradnih umetnika i to u roku od osam dana.
Poslodavci moraju da plate poreze i doprinose
Pored honorara, čiji iznos mora da bude definisan ugovorom, poslodavci će morati da plate i poreze i doprinose, koji mogu biti od 17 do 60 odsto ako im uplaćuju i PIO osiguranje. Oni koji se ne budu pridržavali ustanovljenih pravila mogu da plate kaznu i do dva miliona dinara ali i da im se kafane, klubovi, hoteli, zatvore.
Razlog za izradu novog Kolektivnog ugovora za radno angažovanje estradno-muzičkih umetnika i izvođača, kako je puni naziv ovog dokumenta, krije se u činjenici što prethodni nije dao željene efekte, odnosno da je u “sivoj zoni”, prema nekim procenama Ministarstva kulture, radilo oko 3.000 pevača. Pored toga, ni kontrola od nadležnih državnih organa nije bila adekvatna.
Ovaj Kolektivni ugovor, pored statusa domaćih izvođaća, definiše i onih stranih koji nastupaju kod srpskih poslodavaca.
- Strani izvođač može biti angažovan u estradno-muzičkom programu kod domaćeg poslodavca u skladu sa odredbama ovog kolektivnog ugovora, pod uslovom da ima javnu ispravu o svom statusu izdatu od nadležne inostrane organizacije, koju je dužan da dostavi poslodavcu, odnosno posredniku i Sindikatu - stoji u ovom dokumentu.
Izvor Blica iz Nemanjine 11 kaže da je država odlučna da ovaj dokument ne ostane mrtvo slovo na papiru i da će se zato kontrola njegove realizacije povećati.
- Estradne zvezde koje godinama zgrću ogromne svote novca od nastupa na koncertima, u kafanama i klubovima, a na to ne plaćaju nikakav ili minimalan porez, biće predmet intenzivne kontrole poreskih organa i inspektora rada, koji će proveravati da li izvođači i ugostitelji kod kojih nastupaju imaju potpisane ugovore o izvođačkom delu. U narednom periodu, nadležni inspektori u koordinaciji sa sindikalnim kontrolorima, pojačaće rad na terenu, a ukoliko neko ne bude imao zaključen ugovor ili izvođači ne budu imali legalne isprave - uverenja ili potvrde, platiće kazne koje se kreću i do dva miliona dinara, a predviđeno je i zatvaranje objekata - navodi sagovornik.
Ugostitelji nezadovoljni
On dodaje da je država ozbiljna da se sukobi sa ovim oblikom sive ekonomije.
- Znamo da pevači sada ne rade a i ugostiteljima ne cvetaju ruže, pa možda ovaj dokument izazove negodovanje. Međutim, ovakvo stanje neće trajati u nedogled, a estradno nebo mora da se reguliše. Procene su da bi, uz pojačane kontrole, mogao bar za 30 posto da se poveća broj zaključenih ugovora, a ujedno i priliv u budžet Srbije - kaže izvor.
S druge strane, ugostitelji nisu baš zadovoljni ovom odlukom Vlade.
- Primenom Posebnog kolektivnog ugovora za radno angažovanje estradno-muzičkih umetnika štite se samo pevači. Moramo da im plaćamo poreze i doprinese, što je udar na džep ugostitelja, koji su zbog korone već na kolenima. Posla nema skoro godinu dana i umesto da nam se daju olakšiće, država nam preti kaznama. Dovoljno smo već kažnjeni ovom pandemijom, pa je sasvim izvesno da će samo mali broj ugostitelja moći da angažuje i pevače. Od celog tog posla, profitiraće jedino Udruženje estradnih umetnika, jer će svi muzičari plaćati članarine - kaže menadžer jednog elitnog kluba u Beogradu.
(Telegraf Biznis)
Video: U Igorovom domu ponovo se rodio Draža i odigrala Kosovska bitka: Rukama stvara istoriju
Telegraf Biznis zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.
SRB
Konacno
Podelite komentar
Gramofon
Nista ugostitelji i drugi privredni subjekti nemorate ih ni zvati ,pa nek pevaju u kupatilu svom,a sto nebi i oni placali pdv na svaku kartu i profit
Podelite komentar
Cica
Trebalo bi da pevači i muzičari budu članovi nekog udruženja koje bi ugostiteljima davalo fakturu za njihov nastup. Tako bi ugostitelji mogao svako veče da angažuje drugog pevača a potez za to bi platio kroz fakturu. S druge strane udruženje bi naplatom tih nastupa imalo obavezu da pevačima plaća doprinose. To je jedini fer odnos.
Podelite komentar