Pola kile 10.000 dolara: Firme koje prave 3D meso su optimisti, ali hoće li kupci to da plate?
Lavinu startapa koji se bave istraživanjem i proizvodnjom mesa iz laboratorije dodatno je pokrenuo Gejts
Sredinom februara pisali smo o tome da američki milijarder, Bil Gejts, sve više javno zahteva odgovorniji stav razvijenih zemalja prema okolini, dok promoviše svoju knjigu "Kako izbeći klimatsku katastrofu".
Tada je pozvao napredne zapadne zemlje da 100% pređu na veštačko meso, a podsećamo, neke farme već proizvode 3D "štampano" meso, nastalo od životinjskih ćelija, tako da se izbegne klanje. Takođe, počelo je posluživanje veštačkog mesa, recimo piletine iz laboratorije, u restoranima.
Nakon javnog poziva, sve je više firmi i startapa zainteresovanih za proizvodnju veštačkog mesa, od Amsterdama i Londona do Tel Aviva i Los Anđelesa. Zapravo, dve najbolje finansirane kompanije na tržištu mesa koje se laboratorijski uzgaja - potiču iz Holandije.
Pionira u ovoj oblasti, "Mosa Meat", sada izaziva aktuelni proizvođač "Meatable", koji je upravo najavio 47 miliona dolara novog ulaganja. Kompanija teži tome da prvi proizvod odobre evropski regulatori do 2023. godine, a komercijalnu prodaju do 2025. godine.
Pred kompanijom je sasvim sigurno dug put, jer, kako je Gejts priznao u svom intervjuu za "MIT Technology Review", nije poznato koliko je ovaj biznis ekonomičan i isplativ. Osim toga, ostaje veliko pitanje da li će potrošači biti spremni da pređu na veštačko meso.
Neke kompanije, poput "Just Foods" iz San Franciska i "Supermeat" iz Tel Aviva, u odabranim restoranima već prodaju pileće pljeskavice i komadiće (chicken nuggets) - napravljene od kultivisanih ćelija. Sve ove organizacije otkrivaju da su pre svega fokusirane na životinje, koje imaju najveći uticaj na klimatske promene i zdravlje planete.
Za "Meatable" trenutno cena ostaje problem. Kompanija proizvodi meso po ceni od oko 10.000 dolara za 450 grama, ali, za razliku od konkurenata, kažu da proizvode "kompletno meso". To uključuje masno i vezivno tkivo.
Sada, sa 35 zaposlenih i novim finansiranjem, kompanija pokušava da se sa istraživanja i razvoja prebaci u fazu proizvodnje hrane. Strateški investitori poput "DSM", jedne od najvećih prehrambenih biotehnoloških kompanija u Evropi, trebalo bi da pomognu.
Video: Zmajevi pilići su najčudniji i među najskupljim na svetu
(Telegraf Biznis)
Video: Ovako do detalja izgleda rušenje nekada čuvenog hotela: Zbogom Jugoslavijo
Telegraf Biznis zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.
DukaTenja
Znacci, ccovek nas zaista sve smatra zombijima I da ne znamo razmisljati. Kada ce visse ta njegova vrsta da izumre, maltretira nas u posljednjih 40 godina. Neka jede pare ako nece meso. Kod mene, dok je mene bice i cvaraka I slanine I kobasice I ssunke, a njemu zelim lep pozdrav I ssto pre da ode.
Podelite komentar
Čiča
Ili će neko ovo likvidirati ili će on likvidirati nas.
Podelite komentar
Xy
Boze me sacuvaj,spasi i sakloni ... koje se tamo pare vrte i od tolikog novca koji oni imaju uhvatilo ih je gadno besnilo. A toliko imaju beskucnika,pa jedan ovaj budalaluk koji "osmislja" Bil G. moze da se napravi neka zgrada za te bezpomoćne ljude i sklone sa ulica i da im se upristoji zivot.
Podelite komentar