Javni dug Srbije smanjen na 53,5 odsto BDP-a, na nivou znatno ispod limita
U Srbiji je u prva dva meseca ove godine ostvaren suficit republičkog budžeta u iznosu od 7,5 milijardi dinara, navodi se iz Ministarstva finansija
Javni dug Srbije iznosio je 27 milijardi evra na kraju februara 2021.godine, što čini 53,5 procenata bruto domaćeg proizvoda (BDP), objavilo je Ministarstvo finansija.
Udeo javnog duga u BDP-u smanjen je u februaru za 0,2 procentna poena u odnosu na januar, a u nominalnom iznosu je pao za 145 miliona evra. Nivo srpskog javnog duga je znatno ispod EU limita od 60 procenata BDP-a, koji je utvrđen Mastriškim sporazumom.
Takođe, u Srbiji je u prva dva meseca ove godine ostvaren suficit republičkog budžeta u iznosu od 7,5 milijardi dinara. Prihodi su iznosili 214,2 milijarde dinara, a rashodi 206,7 milijardi, objavilo je Ministarstvo.
U februaru tekuće godine je ostvaren deficit budžeta u iznosu od 5,8 milijardi dinara. Naplaćeni prihodi u navedenom mesecu su iznosili 103,5 milijardi dinara, od čega su poreski prihodi iznosili 93,3 milijarde.
Najveći deo poreskih prihoda odnosi se na uplatu PDV, u iznosu od 43,8 milijardi dinara, i akciza, u iznosu od 29,9 milijardi. Neporeski prihodi ostvareni su u iznosu od 10 milijardi dinara, a priliv donacija je u februaru iznosio 0,2 milijarde.
Rashodi su iznosili 109,4 milijarde dinara, od čega se na rashode za zaposlene odnosi 26,7 milijardi, na isplatu kamata 18,8 milijardi, a na kapitalne izdatke 12,5 milijardi. Na transfere fondovima PIO, RFZO, NSZ i SOVO otišlo je 17,8 milijardi dinara.
Na nivou opšte države u prva dva meseca je ostvaren fiskalni suficit u iznosu od 17,4 milijardi dinara i primarni fiskalni suficit od 53,5 milijardi. Prema godišnjem planu izvršenja budžeta opšte države, za ovaj period je planiran fiskalni deficit u iznosu od 59,2 milijardi dinara, navodi se u informaciji Ministarstva finansija.
Osim toga, Srbija je sa međugodišnjim rastom cena u februaru od 1,2 odsto imala nižu inflaciju od osam zemalja EU, objavio je stručni časopis Makroekonomske analize i trendovi.
U februaru su veću međugodišnju inflaciju od Srbije imale Austrija (1,4 odsto), Nemačka (1,6 odsto), Švedska (1,8 odsto), Holandija (1,9 odsto), Češka (2,1 odsto), Rumunija (2,5 odsto), Mađarska (3,3 odsto) i Poljska (3,6 odsto). Istovremeno se u svim tim zemljama EU teži postizanju niže međugodišnje inflacije nego u Srbiji.
Kako je navedeno, EU je imala u februaru međugodišnji rast inflacije od 1,3 odsto.
Video: Mali: Građanima 60 evra, penzionerima 110, firmama minimalac
(Telegraf Biznis/Tanjug)
Video: Edina je najmlađa vlasnica škole jahanja u Srbiji
Telegraf Biznis zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.
mirko
Vucicu bre opet si umanjio dug a ovi ne mogu da ts vide na televiziji.Povecaj mozda ce vise da te vole.Ej Srbijo nakaradna.
Podelite komentar