Kripto euforija zahvatila i nemačkog giganta: Koliki je rizik takvog ulaganja?
"Dojče Telekom" je investirao u blokčejn platformu Celo za finansijske transakcije virtuelnom valutom, koja omogućava korisnicima pristup - preko mobilnih telefona - projektima "decentralizovanog finansiranja", čime će zaobići tradicionalne finansijske kompanije, saopšteno je danas iz ove nemačke kompanije.
Nije obelodanjeno o kolikoj je investiciji reč. "Dojče Telekom" je takođe naveo da je kupio izvesnu količinu digitalnog tokena Celo, ne precizirajući iznos, a koji se koristi na toj platformi, pridruživši se tako velikim kompanijama poput "Tesle" koji je investirao u digitalne valute.
Decentralizovani finansijski projekti nude usluge u rasponu od razmene kripto valuta, preko kreditiranja do osiguranja, omogućavajući korisnicima da zaobiđu tradicionalne finansijske kompanije. Ovaj, uglavnom neregulisani sektor, poznat pod nazivom "DeFaj", eksplodirao je tokom pandemije kovid-19, pri čemu je vrednost kripto valuta na takvim platformama ove godine skočila tri puta, na oko 60 milijardi dolara.
Kompanija Celo, sa sedištem u San Francisku, koja se koristi u više od 100 zemalja, omogućava korisnicima da šalju i primaju novac u formi tokena putem mobilnih telefona, kaže suosnivač Rene Rajnsberg. Token Celo ima tržišnu kapitalizaciju od oko 800 miliona dolara u odnosu na jedan bilion dolara kapitalizacije bitkoina.
- Nemamo pojma gde će biti Celo za pet do deset godina, ali je naša zamisao da neće nestati - rekao je Andreas Ditrih, šef centra za blokčejn rešenja u sektoru "Dojče Telekoma T-Sistems MMS".
Mada su se pojedini globalni korporativni investitori priključili trendu trgovanja i plaćanja digitalnim valutama, neki finansijski rukovodioci i računovođe zaziru od rizika da svoje bilanse stanja i reputaciju izlože ovoj vrsti izuzetno volatilne i nepredvidive imovine.
Iz "Dojče Telekoma" kažu da bilo kakve fluktuacije vrednosti Celo tokena koje poseduje ne bi imale primetan uticaj na njegove poslovne rezultate, imajući u vidu obim investicije, ali nisu naveli koliko ona iznosi.
Video: Unikatni Sakura dijamant vredi čak 32 miliona eura: Ovakav kamen prvi put se našao na aukciji
(Telegraf Biznis/Tanjug)
Video: Vučić na otvaranju deonice Moravskog koridora: "Ovo je najbolji put u Srbiji, pišemo istoriju"
Telegraf Biznis zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.
Lj
Uložili onoliko koliko mogu da podnesu gubitak. Tako svi treba da postupe sa ulaganjem u plemenite metale i ostale investicije.
Podelite komentar
Ilija
Velik je rizik
Podelite komentar