• 4

Sa smirivanjem pandemije dolazi do skoka cena: "Biće to najveći rast u 10 godina"

Analitičari "Goldman Sachs"-a očekuju da će nafta dostići 80 dolara za barel tokom drugog kvartala

  • 4
Prodavnica, supermarket, kupac, devojka, maska Foto: Shutterstock

Juče smo pisali da se predviđa rast cena čak i hlora - zbog masovnog skladištenja usled potražnje, a sa kojim generalno nije bilo problema, a onda je i ruski predsednik Vladimir Putin dao vladi rok do 1. jula da stabilizuje domaće cene roba.

On se obratio nadležnima povodom trenda koji ukazuje da bi cene mogle da rastu van kontrole. I zaista, cene mnogih industrijskih materijala su na rekordnim nivoima. "Financial Times" piše da je pre jednu deceniju tržište sirovina - gvožđe, bakar, nafta, pšenica, kukuruz - doseglo vrhunac "superciklusa".

Razlog za to bila je priprema trgovca sirovinama Glencore za izlazak na Londonsku berzu, vredan 60 milijardi dolara. Sada se očekuje da bi obuzdavanje pandemije kovid-19, koje ceo svet željno iščekuje, mogao biti poslednji delić makroekonomske slagalice koja će postaviti temelj za skok cena sirovina.

Inostrani ekonomisti kažu da se tako nešto nije desilo u poslednjih 10 godina.

Takve prognoze su, zapravo, oživele procene o dolasku tzv. "strukturnog tržišta bikova", s obzirom na snažnu potražnju kineske privrede koja se praktično oporavila od korone. Ali, tu su i ogromni fiskalni podsticaji koje su tokom krize uvodile razvijene zemlje.

- Ako doživimo relativno brzo smirivanje epidemiološke situacije u Indiji, tada će se namestiti makroekonomski okvir kakav nismo videli tokom života - kaže Saad Rahim, glavni ekonomista "Trafigure"-a.

Ipak, za sada je smirivanje virusa u Indiji još daleka priča. Indija je juče registrovala više od 300.000 novozaraženih, 12. dan zaredom. Uprkos veoma teškoj i izazovnoj zdravstvenoj situaciji, cene nekih sirovina su na rekordnim nivoima.

Litijum Foto: Shutterstock

Ono što je posebno pogodilo obično stanovništvo jeste poskupljenje poljoprivrednih sirovina poput žita, suncokretovih semenki, šećerne repe i mleka, a cene kukuruza i soje su trenutno najviše u osam godina. Istovremeno, bakrom - najznačajnijim industrijskim metalom - trguje se na nivou iznad 10.000 dolara po toni, prvi put nakon 2011. godine.

Ovakvi trendovi će, s druge strane, zasigurno privući investitore kojima su sirovine sada zanimljive, nakon 10 godina na margini. Ključni uzrok "superciklusa" je činjenica da potražnja premašuje ponudu. Iz istog razloga skaču iz cene stanova u Srbiji i Beogradu, o čemu smo pisali mnogo puta.

Ulje na vatru dolivaju Kina koja se brzo oporavlja, a i dalje je najveći potrošač sirovina, zatim ubrzani privredni oporavak SAD i Evrope. Izvršni direktor švedske kompanije za preradu drveta "SCA", Ulf Larson, kaže da ne pamti ovakva dešavanja na tržištu. Prošle nedelje su objavili rast neto dobiti u prvom kvartalu od 66%.

Materijali koji se koriste u proizvodnji električnih vozila i baterija takođe su veoma traženi. Potražnja iz Kine je više nego udvostručila cene litijum-karbonata i litijum-hidroksida tokom 2021, i tako je prekinut trogodišnji trend pada cena. Cene retkih metala koji se koriste u iste svrhe - skočile su 40 odsto.

Treba pomenuti i da su se od početka godine oporavile cene nafte, dosegnuvši stari nivo od 65 dolara za barel. Analitičari "Goldman Sachs"-a očekuju da će nafta dostići 80 dolara za barel tokom drugog kvartala.

Video: Do 60 evra u samo 3 klika: Evo kako da se prijavite za pomoć države

(Telegraf Biznis)

Podelite vest:

Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).

Telegraf Biznis zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.

Komentari

  • Gile

    4. maj 2021 | 09:49

    Korona je samo paravan i izgovor za jedan novi svet koji se pravi samo po meri bogatih i u kome će bogati samo i opstati,cene divljanju,ljudi su sve više obespravljeni a to izgleda malo ko vidi.

  • Milorad

    4. maj 2021 | 09:12

    Hrana nam je naj skuplja u Evropi.

  • Cika Velja

    4. maj 2021 | 09:49

    E sad ni maska ni dezinfekcija ne pomazu...!

  • Eur: <% exchange.eur %>
  • Usd: <% exchange.usd %>