• 11

"Nekad ležaljke 120 evra, danas ćevapi za evro": Kako je propala najekskluzivnija plaža na Jadranu

Ulaz je bio dozvoljen i drugima, ali uz astronomske cene, pa je komplet ležaljki sa suncobranom dnevno koštao i 120 evra

  • 11
foto Pixabay Foto: Pixabay

Ekskluzivnost na Svetom Stefanu i Miločeru više ne postoji. Zamenio ju je masovni turizam koji je stigao sa "slobodnim" plažama, priča meštanin Dragan za Radio slobodnu Evropu (RSE).

- A oni što su "oslobađali" te plaže, tu se ne kupaju. Samo da sve podsetim: mi meštani se nikad nismo kupali na gostinjskim plažama, one su unazad 40 godina, kao što im i ime kaže, uvek bile za goste naših ekskluzivnih hotela - dodaje Dragan.

Nakon što su zakupac Adriatic Properties i hotelski operater Aman Resorts najavili da ove sezone neće otvarati hotele Sveti Stefan i Miločer, ulaz na tim hotelskim plažama je slobodan, plaže su neuređene, bez mobilijara, a u njihovom zaleđu su zatvoreni spa-objekti, restorani, kafei i drugi prateći sadržaji hotelske ponude.

Reč je o ekskluzivnim kupalištima na Budvanskoj rivijeri koja su decenijama bila namenjena hotelskim gostima, spremnim da za jedno noćenje plate više hiljada evra. Ulaz je bio dozvoljen i drugima, ali uz astronomske cene, pa je komplet ležaljki sa suncobranom dnevno koštao i 120 evra.

Odluci zakupaca da zatvore hotele je prethodilo nekoliko protesta dela meštana početkom godine, podržanih od strane čelnika budvanske lokalne vlasti, koju predvodi prosrpski Demokratski front, kada su uklonjene ograde na prilazu hotelima i plažama, piše navedeni medij.

Oni su se protivili izgradnji nekretnina u okviru novog hotela Kraljičina plaža koje investira Adriatic Properties, a tražili su i bezuslovan pristup zakupljenim hotelskim plažama.

Taj zahtev je jedan od razloga koje su iz firme Adriatic Properties naveli za zatvaranje Sv. Stefana i Miločera jer, kako su kazali, ne mogu da svojim gostima garantuju mir i diskreciju kao osnov svoje turističke ponude.

foto Pixabay Foto: Pixabay

Sumrak crnogorskog brenda

- Ovo je novi sumrak Svetog Stefana, treći u poslednjih 30 godina. Prvo je bio posle 1990, posle ratova i sankcija. Drugi je kada je ubrzo potom dat u zakup "sivom" biznismenu, vlasniku štedionice Jugoskandik Jezdimiru Vasiljeviću, koji je ojadio štediše i u Crnoj Gori i u Srbiji. Sada je ovaj treći sumrak, kada je tužno gledati zatvorene hotele i plaže koje počinju da liče na vašarišta - kaže za RSE dekan Fakulteta za biznis i turizam u Budvi Rade Ratković, povodom zatvorenih hotela i neuređenih plaža.

Šta kažu turisti?

Sandra iz Beograda letuje u Budvi, ali od kada je čula da je besplatan ulaz na Kraljevoj plaži u Miločeru, sa porodicom tu dolazi na kupanje.

- I prošle godine sam bila ovde i ležaljke su bile oko 100 evra, i to u vreme korone. Nadam se da će se hoteli opet otvoriti i da će ovo ponovo biti ekskluzivno, jer Sveti Stefan i Miločer to stvarno zaslužuju - kaže.

Za Ratka iz Bosne i Hercegovine je besplatan ulaz na plaže dobra vest.

- Kada je nešto besplatno, onda se ekskluzivnost gubi, ali s druge strane dobija na popularnosti. Jer, dolaziće gomila turista koji će opet potrošiti neki cent - kaže ovaj turista.

Posledice za celokupnu destinaciju

Od otvaranja su na Svetom Stefanu i Miločeru boravila svetski poznata imena, od predsednika država do javnih ličnosti poput Sofije Loren, Karla Pontija, Elizabet Tejlor, Bobija Fišera, Borisa Spaskog, Klaudije Šifer, Andree Bočelija, Kirka Daglasa, Silvestera Stalonea, Roberta de Nira.

Leto pre pandemije tu je odmarala porodica Dejvida i Viktorije Bekam, a 2014. srpski teniser Novak Đoković venčao se na Kraljičinoj plaži.

Doktor turističke ekonomije Rade Ratković ocenjuje da će biti teško nadoknaditi štetu koju će posledice zatvaranje hotela naneti brendu crnogorskog turizma. Optimistična opcija je, dodaje, da nakon sezone dođe o dogovora i hoteli opet budu otvoreni naredne godine.

- Međutim, ja se plašim da sve može da rezultira sudskim sporom, arbitražom. Na sudu niko ništa nije rešio, jer se na sudu proglašava krivac i traži naknada štete, a ne rešava se problem. A nama je interes da su hoteli otvoreni i da za naše ljude tamo i dalje bude radnih mesta - kaže Ratković.

Podsetimo, da Aman Resorts i Adriatic Properties razmatraju odlazak iz Crne Gore i pokretanje arbitraže.

(Telegraf Biznis)

Podelite vest:

Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).

Telegraf Biznis zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.

Komentari

  • Boske100

    6. jul 2021 | 20:30

    Ja obožavam ćevape, ali ćevapi i plaža nikada nisu išli zajedno 😀

  • ZAC

    6. jul 2021 | 21:04

    Prohujalo s’vihorom

  • Bg

    6. jul 2021 | 22:58

    Prenaduvana cena zato su i spali tako nisko. Nece vise niko da placa smrad i nekulturu. Sada je normalna cena za ono sto nude.

  • Eur: <% exchange.eur %>
  • Usd: <% exchange.usd %>