Gorivo nam skače 3 puta nedeljno: Kad se odbije ono što država uzme, dizel košta tek 73 dinara

  • 75
motor gorivo struja napajanje Foto: Shutterstock, Pixabay

Do prošle sedmice cene goriva na našim pumpama rasle su dva, tri puta nedeljno, pa je litar najtraženijeg evrodizela dostigao 163 dinara. Istovremeno, na svetskom tržištu cena barela pala je sa 77 dolara na oko 65 dolara. To pojeftinjenje se, kažu, već održava i na naše tržište, ali minimalno.

Vozači koje smo anketirali kažu nam da imaju utisak da je na pumpama svaki dan nova cena naftnih derivata. Pojavila se i bojazan da bi dešavanja u Avganistanu mogla da utiču na svetsko tržište nafte, a time i naše.

Ako se haos proširi na Bliski istok i šire onda bi cene ponovo mogle da rastu, kažu analitičari. Od početka godine sirova nafta na svetskom tržištu poskupela je 50 odsto, a u zavisnosti od vrste, cene derivata na našim pumpama više su od 25 do 30 dinara. Od polovine avgusta cena barela je u padu, pa u naftnim kompanijama najavljuju pojeftinjenja.

U regionom Srbija prednjači po ceni dizela, a po ceni benzina smo u sredini. Državna zahvatanja su 55 odsto u ceni goriva. Ovako izgleda ta računica:

Litar dizela u Srbiji je 162,4 dinara od toga, akciza je 59,48 dinara, naknada za obavezne rezerve 2,6 dinara, naknada za markiranje i monitoring 0,35 dinara, naknada za energetsku efikasnost 0,15 dinara. Zajedno akcize i naknade 62,58 dinara.

PDV je 27,1 dinara. Ukupno država uzima 89,65 dinara po litri ili 55,2 odsto.

"Povećana potrošnja u Srbiji posledica oporavka privrede"

Formiranje cena nafte i naftnih derivata na svetskom tržištu u najvećoj meri zavisi od odluka organizacije OPEК plus, prema čijim kvotama se određuje ponuda i formira cena, a trenutna situacija je takva da je cena sirove nafte niža za nekoliko dolara za barel, što utiče i na nižu cenu goriva u Srbiji, izjavio je ranije danas Petar Stanojević, specijalni savetnik potpredsednice Vlade i ministarke rudarstva i energetike, prof. dr Zorane Mihajlović.

Cene goriva, gorivo, benzin, dizel, tng, Infografika Ilustracija: Nikola Jovanović

- Cenu nafte diktira organizacija OPEC i OPEC plus, u kojoj je i Rusija. Oni određuju proizvodne kvote i time diktiraju ponudu. Cena je sa 75 pala na 65 dolara, najviše zbog najave SAD da će prestati sa stimulisanjem svojih rezervi. Sve to utiče i na cene u Srbiji. Кod nas je inače povećana potrošnja za 3,4 odsto u odnosu na rekordnu 2019. godinu.

Skok cene benzina od 1,5% pokazuje da ljudi putuju, a skok cene dizela od 3,4 odsto da imamo ozbiljnu privrednu aktivnost, što dokazuje i povećanje cene putnog bitumena od 10 procenata. Manja je potrošnja kerozina, jer se avio-saobraćaj još uvek nije u potpunosti oporavio od pandemije, ali očekujem da u narednom periodu i u ovom segmetnu imamo rast potrošnje - rekao je Stanojević.

Video: Ovo su najveće štediše od automobila

(Telegraf Biznis)

Video: Ovako do detalja izgleda rušenje nekada čuvenog hotela: Zbogom Jugoslavijo

Podelite vest:

Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).

Telegraf Biznis zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.

Komentari

  • Kraljina

    25. avgust 2021 | 17:08

    Ovima u vladi ili ko vozi sluzbeno vozilo njima nije skupo, nece im ni 500 dinara biti skupo jer nikad nisu sipali iz svog dzepa, vec iz dzepa gradjana ove bedne drzave!!!!

  • Nebojsa

    25. avgust 2021 | 17:33

    Igrom slucaja sam u Italiji vec 12 dana i ni jednom nije povecana cena goriva.... Mi smo bre indijanci koje cerupaju.

  • Srpkinja

    25. avgust 2021 | 16:34

    Često mislim da mi auto trosi mnogo, ali je ipak problem bio taj, da sa 1000din ne mogu puno preći. Zavrsice kao i ostali. I Tadic se nije nadao pa je izgubio izbore. Srbin nikad teze i skuplje nije ziveo...samo napredno. Glasal 2012 za opet neke promene a dobila nista od boljeg zivota.

  • Eur: <% exchange.eur %>
  • Usd: <% exchange.usd %>