Hrvatska vlada traži objašnjenje BiH o aerodromu Trebinje: "Šta vi to sa Srbijom pravite?"
Projekat Aerodroma Trebinje, koji bi mogao da košta 100 miliona evra i više, izazvao je pažnju vlasti Hrvatske koja od Bosne i Hercegovine sada traži objašnjenje šta je tačno planirano da se gradi u tom pograničnom području, piše portal Seebiz.
Aerodrom će se nalaziti na kraškom području 14 km zapadno od centra Trebinja i prostiraće se na površini od preko 300 hektara, a krajem aprila je, kako se podseća, raspisan međunarodni konkurs za izradu projektno-tehničke dokumentacije.
U tekstu se dodaje da je ministar građevinarstva, saobraćaja i infrastrukture Srbije Tomislav Momirović krajem aprila potvrdio da je Srbija počela komunikaciju sa predstavnicima Hrvatske u vezi sa kontrolom neba na teritoriji koju će pokrivati budući Aerodrom Trebinje.
Momirović je tada, navodi Seebiz, objasnio da Srbija ne želi da finansira aerodrom u Trebinju koji će koštati između 80 i 100 miliona evra, i da kontrolu neba treba da ima treća strana, odnosno ne BiH, ne Srbija, nego u ovom slučaju Hrvatska.
Dalje piše da su mediji iz Hrvatske u međuvremenu "izneli bojazni da Beograd planira da u Trebinju stacionira ruske i(li) srpske lovce", te da je splitska "Slobodna Dalmacija" u maju objavila da "Aleksandar Vučić i Srbija u potpunosti plaćaju, a Milorad Dodik gradi golemi međunarodni aerodrom u Trebinju, s terminalom većim od 7.000 kvadrata i pistom dužom od zagrebačke i beogradske!”.
Institucije Hrvatske aktivirale su se sredinom ovog meseca u vezi s ovim pitanjem.
Ministar privrede i održivog razvoja Republike Hrvatske Tomislav Ćorić je, prema saznanjima portala Radiosarajevo.ba, zatražio od Ministarstva spoljnih poslova BiH zvaničnu informaciju o ovom projektu.
"Shodno odredbama člana 3. Konvencije o proceni uticaja na okoliinu preko državnih granica, molim Vas da nam kao zainteresiranoj državi dostavite informaciju o aktivnostima vezanim za izgradnju vazdušne luke Trebinje kod mesta Taleža u Republici Srpskoj, Bosna i Hercegovina", napisao je Ćorić u dopisu ministarki Biseri Turković, izveštava Radio Sarajevo.
Informacija je, takođe, upućena na znanje i ministarki u Vladi RS Srebrenki Golić, a o svemu je upoznato i Ministarstvo spoljnih i evropskih poslova Hrvatske, s Gordanom Radmanom Grlićem na čelu, navodi se u teksu.
Video: Vučić: Prvi avion leti za Trebinje do marta 2022. godine
(Telegraf Biznis)
Video: Snimak iz drona brze saobraćajnice Šabac - Loznica
Telegraf Biznis zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.
534
Pista mora da bude duža jer onaj Antonov i Iljušin ne mogu da slete. Kako će bez njih onda stići 50 migovai 500 tenkova za jedno pre podne? Ako Antonov ne ukoči na vreme ode Dubrovnik u p.m.
Podelite komentar
Republika Srpska
Kad ruski i kineski turisti dodju da imaju gdje da slete!
Podelite komentar
Nikola
Prpa a? Zamisli drskost da ti pitaš drugu državu šta namerava da pravi?! Šta li bi bilo da Meksiko pita Amere šta nameravaju da prave u Teksasu. Ako je i od Hrvata mnogo je.
Podelite komentar