• 1

JIE: Zadržavaju se visoke spot cene zbog hladnog talasa – EQ

Značajan pad temperatura iduće nedelje prolongiraće esktremno visoke spot cene električne energije u jugoističnoj Evropi, iako bi Rumunija mogla osetiti malo olakšanje zahvaljujući većoj proizvodnji vetra, prema podacima Energy Quantified-a

  • 1
Energetika struja dalekovod EPS Foto: Shutterstock

Temperature u Rumuniji bi trebalo da padnu za 4,6 C, na -3,7 C sledeće nedelje, pokazuju podaci EQ-a.

Potrošnja električne energije u Rumuniji i Srbiji trebalo bi da ostane na ovonedeljnom nivou od oko 12,7 GW.

Ovo u kombinaciji sa umereno jakom proizvodnjom vetra i hidroenergije trebalo bi da omogući da rumunske spot cene budu za oko 20 evra po MWh niže od mađarskih i slovenačkih, rekao je u utorak Eylert Ellefsen, stariji analitičar i ekspret za hidrologiju pri EQ-u.

Rumunska proizvodnja vetra trebalo bi da iznosi oko 1,06 GW sledeće nedelje, što je znatno ispod prognoziranih 1,5 GW. Kombinovana proizvodnja hidroenergije u Rumuniji i Srbiji trebalo bi da dostigne 3,2 GW sledeće nedelje.

U međuvremenu, Mađarska i Slovenija će biti pod uticajem snažnog tržišta u centralnoj i zapadnoj Evropi, koje trpi uticaje niskih temperature i niske proizvodnje vetra. Nemačka proizvodnja vetra trebalo bi da iznosi 13,1 GW, za 7,56 GW ispod normale, dok bi temperature trebalo da padnu na 0,6 C, što je za 2,5 C ispod normale.

To bi trebalo održavati spot cene u Mađarskoj i Sloveniji na visokom nivou od oko 272 evra po MWh, procenjuje EQ. Bugarska, čije je tržište kaplovano sa rumunskim od kraja oktobra, trebalo bi da ima cene slične rumunskim od oko 250 evra po MWh.

Snažna proizvodnja vetra u Rumuniji takođe će rezultirati u velikoj razlici u ceni u odnosu na Mađarsku. I Mađarska i Slovenija, koje su kaplovane sa Austrijskim/CWE tržištima, gde su cene porasle zbog niskih temperatura i nedostatka vetra, beleže dan unapred cene za bazno opterećenje od preko 300 evra po MWh u prethodna dva dana.

EQ očekuje da će se regionalne spot cene kretati od 233,9 evra po MWh u Bugarskoj do 278,3 evra po MWh u Sloveniji, u odnosu na 209,8 evra po MWh, odnosno 243,5 evra po MWh, koliko je bilo prognozirano u ovim zemljama prošle nedelje.

(Telegraf.rs/PR)

Video: Ovako do detalja izgleda rušenje nekada čuvenog hotela: Zbogom Jugoslavijo

Podelite vest:

Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).

Telegraf Biznis zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.

Komentari

  • Djape

    15. decembar 2021 | 16:01

    Pa sta i da ne bude struje par dana? Od kad ste to svi postali gospoda? Vremena su teska, precednik ce sigutno uraditi sve da nam bude toplo i lepo.

  • Eur: <% exchange.eur %>
  • Usd: <% exchange.usd %>