"Kupuju gotove vitamine umesto hrane, jer im je povoljnije": Komšijama treba 1.400€ za troškove
Bazen iz kojeg se povlače sredstva za skuplje troškove nalazi se u hrani, pa građani Hrvatske jedu sve nezdravije, kao i mnoge druge nacije.
Kilogram sveže pastrmke se do pre godinu dana mogao kupiti za 29, a danas je 39 kuna, ili oko 5,19 evra. Mleko je skuplje barem za kunu (0,13 evra), a ulje je skočilo sa 9 na 12 kuna - 1,60 evra.
Portal Poslovni dnevnik piše da su i na tamošnjem tržištu cene osnovnih prehrambenih namirnica "odletele u nebo", a i sami trgovci mogu da posvedoče da se cifre menjaju i nekoliko puta nedeljno.
Podsećamo vas i na tekst o poskupljenju hrane i osnovnih proizvoda i kod nas, pri čemu prodavci takođe nekada ne mogu da postignu da promene cene, koliko brzinom se menjaju.
U Hrvatskoj se na proleće očekuje i poskupljenje energenata, kao i novi talas viših cena.
Organizacija za hranu i poljoprivredu, FAO, objavila je kako je na globalnom nivou - potrošačka cena hrane lani porasla 28,1% u odnosu na 2020. Najviše su poskupele žitarice, ulje, mlečni i mesni proizvodi, zatim šećer.
U Hrvatskoj je hrana u novembru 2021, u odnosu na 2020, poskupela za oko 7 odsto, a na nivou EU - oko 3%. Direktor Croatiastočara, Branko Bobetić, kaže da je to spirala inflacije.
- Kad su u pitanju životinjski proizvodi, na cene je najvećim delom uticao rast cena stočne hrane, pre svega žitarica, kukuruza, ječma, ali i pšenice. U primarnoj proizvodnji i industriji imali smo i značajan rast cene energenata, ambalaže i logistike. Ceo lanac je opterećen značajnim rastom ulaznih troškova - dodaje ovaj stručnjak.
Njegovo mišljenje je da će neke cene lagano padati, ali da će nivo maloprodajnih cena biti znatno veći u odnosu na proteklih pet ili sedam godina.
U Hrvatskoj je, napominje, ograničavajući faktor niska kupovna moć koja je 35% manja u odnosu na prosečnu u EU.
- Nova poskupljenja hrane dovode do toga da će se građani preorijentisati na još jeftinije ili drugačije namirnice, kako bi mogli da podnesu novi trošak - upozorava Bobetić.
Ukratko, biće više posezanja za lošijom, manje zdravom hranom, jer je jeftinija.
Računice sindikata govore kako je prosečnom tročlanom domaćinstvu u Hrvatskoj potrebno minimum 7.800 kuna (1.037 evra) mesečno za pokrivanje redovnih troškova, dok je optimalno - 10.500 kuna (skoro 1.400 evra).
- Kako su građani svesni da se nezdravo hrane, više kupuju dodatke ishrani, jer im je povoljnije da kupe tablete iz kojih će dobiti vitamine, nego kvalitetniju hranu, ali i to košta - ističe Bobetić.
Video: Odrekao se karijere kako bi gajio puževe: Iz Francuske se preselio u selo i sprema specijalitete
(Telegraf Biznis)
Video: Ovako do detalja izgleda rušenje nekada čuvenog hotela: Zbogom Jugoslavijo
Telegraf Biznis zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.
mihailovic
Nemojmo da gledamo komsijske livade i kucu,moramo da sagledamo nasu livadu i nasu kucu gde je slicna situacija.
Podelite komentar
W
Ni V od vitamina nema ni u voću ni u povrću,kada sam čula u Čačak od poljoprivrednika u Autobusu da je za sezonu prskao voće 24 puta u toku sezone možete da zamislite koliko ima otrova ,a koliko vitamina
Podelite komentar
Jbg
I mast na hlebu sa crvenom paprikom odozgo će uskoro biti luksuz.Kad ne može korona da pobije narod, glad hoće.Horde zla koje su to osmislile neće odustati od tog cilja.
Podelite komentar