
Uštede stotine hiljada evra: Na kotlarnice stavili katance, Bogatić ima jedinstveni sistem u regionu
Svega 25 litara vode, temperature 75 stepeni, sa geotermalnog izvora zagreva 16.000 kvadratnih metara u osam javnih ustanova u Bogatiću.
Od kada je pre tri godine pušten daljinski sistem grejanja na geotermalnu energiju u ovdašnjem vrtiću, osnovnoj i srednjoj školi, sudu, policijskoj stanici, Centru za socijalni rad i komunalnom preduzeću - stavili su katance na kotlarnice.
- Više ne kupujemo ugalj i mazut, pa u budžetu za troškove grejanja ovih javnih ustanova godišnje uštedimo između 15 i 18 miliona dinara, zavisno od temperature vazduha u zimskim mesecima i broja hladnih dana - kaže Matija Milovanović, pomoćnik predsednika opštine Bogatić.
Stari sistem grejanja iz kotlarnica koristio je instalisanu toplotnu snagu od 3,3 megavata, a sada je za zagrevanje istog prostora dovoljno 2,1 megavata geotermalne energije. Čistije i zdravije grejanje, uz vidljivu uštedu postignutu zamenom klasičnih energenata, ispunilo je i najstrože ekološke standarde.
Od kada su kotlarnice i gusti dim iz dimnjaka postali prošlost, znatno je smanjeno aerozagađenje.
Toplovod u Bogatiću je prvi i jedinstven "otvoreni sistem" grejenja eksploatacijom obnovljivih izvora u regionu. Nema klasične toplane već svaki objekat koji je priključen na mrežu ima svoju podstanicu u kojoj zadržava potrebnu količinu vode i preko izmenjivača "uzima" potrebnu količinu toplotne energije.
- Pošto je izgradnjom toplovoda iskorišćena tek polovina energetske snage izvora tople vode, naš cilj je da se on proširi. Pripremili smo projekat zagrevanja geotermalnom energijom još četiri javne ustanove - Doma zdravlja, Narodne biblioteke, Kulturno-obrazovnog centra i Crkve u Bogatiću - dodaje Milovanović.
Na području opštine Bogatić ima osam izvora geotermalne vode, a sa najizdašnije bušotine, gde je temperatura vode 80 stepeni i čiji je energetski potencijal 8 megavata, moglo bi da se zagreva celo naselje. U Bogatiću razmišljaju i o ovoj investiciji, pa je lokalna samouprava preuzela istraživačka prava na ovom bunaru i sprovela neophodna ispitivanja u saradnji sa Rudarsko-geološkim fakultetom iz Beograda.
Video: Kako i zašto se orezuju maline i kupine?
(Telegraf Biznis)
Video: Nikolić: Ubuduće će transakcija biti merena sekundama, naknade će biti znatno povoljnije
Telegraf Biznis zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.
Петар
Тако је требао и цео Нови Београд из Обреновца да се греје, ал демократија је закуцала на врата. Сада цеви труну у земљи поред саве са новобеоградске стране.
Podelite komentar
ffm
To je imala i Indjija ali vlasti se nisu za % uspeli dogovorili i sve zabetonirano u pisi propalo !!!!
Podelite komentar
Gg
Koliko, koliko darava prirode ljudi ne prepoznaju iz neznanja, a ne dozvoljavaju onome ko zna da da ih prenese ljudima na sveopšte zadovoljstvo,
Podelite komentar