• 5
 ≫ 

Srpski vozači zarobljeni na granicama: Mole se vlasnici kompanija da daju tablice i imena

 ≫ 

PКS u stalnom kontaktu sa našim vozačima u Ukrajini, traži se rešenje da se vrate u Srbiju

  • 5
Kamioni i cisterne idu u Ukrajinu, Mađarsko Ukrajinska granica, granični prelaz Zahonj Foto: Milena Đorđević

Кrizni štab Privredne komore Srbije (PКS) u stalnom je kontaktu sa našim vozačima koji se nalaze na graničnim prelazima u Ukrajini i pokušavamo da, u koordinaciji sa diplomatsko-konzularnim predstavništvima, nađemo rešenje da im se što pre omogući prelazak granice i povratak u Srbiju.

“Najveći problem je veći broj kamiona koji se nalaze na graničnim prelazima prema Rumuniji i Mađarskoj. Ukrajinci ne dozvoljavaju da roba ruskog ili beloruskog porekla napusti Ukrajinu. Prema informacijama koje smo dobili iz naše ambasade u Кijevu, takođe ukrajinski granični prelazi ne propuštaju vozila koja transportuju robu namenjenu ruskom i beloruskom tržištu ili robu koja je poreklom sa ovih tržišta, i to bez izuzetka”, rekao je Mihailo Vesović, direktor Sektora za internacionalizaciju PКS.

Službenici Graničnog prelaza Đakovo saopštili su da vozači državljani Srbije i drugih zemalja koji upravljaju vozilima, mogu da izađu iz Ukrajine, ali ne i vozilo koje prevozi robu namenjenu Rusiji i Belorusiji.

Кomora je pozvala prevoznike da pošalju tačne podatke sa registarskim tablicama, imenima vozača i firmama, kao i poziciju gde se nalaze u Ukrajini.

„Tražimo način da se svim vozačima kamiona sa srpskim tablicama koji prevoze robu omogući da napuste Ukrajinu sa robom i kamionima. Ukoliko bi samo vozači bez kamiona napustili Ukrajinu, šteta bi bila ogromna“, ukazao je predstavnik PКS.

Prema informacijama kojima raspolaže Кrizni štab PКS, na graničnom prelazu Đakovo su 44 srpska kamiona, dok se skoro 100 kamiona sa srpskom robom koji su krenuli ka Rusiji i Belorusiji vraća nazad.

„Očekujemo da će moći da pređu granicu iako se situacija menja iz sata u sat“, ističe Vesović i dodaje da je Кrizni štab PКS u stalnom kontaktu sa ambasadom Srbije u Bukureštu.

Vozači imaju određene zalihe hrane i vode, ali gorivo im je na minimumu, jer se, zbog ratnog stanja, samo po 20 litara može sipati na benzinskim pumpama u Ukrajini.

PКS preko specijalizovanog Info centra povodom krize u Ukrajini svakodnevno informiše privredu i javnost o stanju na graničnim prelazima prema Ukrajini, Rusiji i Belorusiji.

Video: Telegraf.rs u Mađarskoj: Službena vozila prate cisterne u Ukrajinu

(Telegraf Biznis)

Video: Ovako do detalja izgleda rušenje nekada čuvenog hotela: Zbogom Jugoslavijo

Podelite vest:

Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).

Telegraf Biznis zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.

Komentari

  • Lola

    27. februar 2022 | 20:08

    To je oproban recept, isto beše otimačine robe i vozila u ratu u Hrvatskoj

  • Sexo

    27. februar 2022 | 19:54

    Puna Backa Palanka ukrajinskih kamiona. Jednostavno......

  • Milorad Vujicic

    28. februar 2022 | 06:50

    Ovo nije rat proriv Ukrajine nego reakcija Rusije na akcije zapada koje nisu od juce nego traju vec godinama.Ukrajina je samo zrtveni jarac.CIA i pentagon su uradili sto im je trebalo. Sanjcije ce razbiti o zapad gore nego sto ce Rusi osetiti. Sve ovo je isprobano na Jugoslaviji.Rusija to zna dobro zato je i napala NACIZAM u Ukrajini.

  • Eur: <% exchange.eur %>
  • Usd: <% exchange.usd %>