• 10
 ≫ 

Narodna banka Srbije reagovala na pritužbe građana oko kursa: Pojedine menjačnice mogu ostati bez dozvole

 ≫ 

Predviđene prekršajna odgovornost i novčana kazna

  • 10
Banka, šalter, novčanik, menjačnica, novac, dinari Foto-montaža: Shutterstock, A. Nalbantjan

Narodna banka Srbije započela je kontrolu menjačnica u Srbiji na osnovu sopstvenih saznanja i pritužbi građana da kurs u menjačnicama nije u skladu sa rasponom predviđenim odlukama NBS prema kojima prodajni kurs za evro ne može biti viši od zvaničnog srednjeg kursa važećeg na taj dan za više od 1,25%, a kupovni kurs ne može biti niži za više od 1,25%.

Napominjemo da je prema Zakonu o deviznom poslovanju za menjačnice koje ne postupaju u skladu sa propisima Narodne banke propisana prekršajna odgovornost - za pravno lice predviđena je novčana kazna od 100.000 do 2.000.000 dinara, a za preduzetnika novčana kazna od 10.000 do 500.000 dinara.

Takođe, pošto NBS od 1. januara 2019. godine kontroliše zakonitost obavljanja menjačkih poslova - ukoliko u postupku kontrole utvrdi nezakonitosti, odnosno nepravilnosti, pored zahteva za pokretanje prekršajnog postupka koji se upućuje nadležnom prekršajnom sudu, NBS može doneti i rešenje o oduzimanju ovlašćenja za obavljanje menjačkih poslova ako utvrdi da ovlašćeni menjač nije izvršio nalog za otklanjanje nezakonitosti, odnosno nepravilnosti koji mu je dat u postupku kontrole menjačkog poslovanja.

- Još jednom ističemo da nema razloga razloga za paniku, da Narodna banka već obezbeđuje bankama i dinarsku i deviznu likvidnost u dovoljnoj meri, a pojačano je snabdevanje banaka stranom gotovinom kako bi menjačnice brzo i efikasno mogle da odgovore na pojačanu tražnju građana koja se pojavila.

Ponavljamo, i deviznih sredstava i strane gotovine imamo dovoljno i kontinuiramo snabdevamo bankarski sektor dovoljnim količinama. Građani zato ne treba da brinu, niti bi panika trebalo da bude prisutna - ni za povlačenjem depozita iz banaka u kojima su sredstva najsigurnija i koje su i dobro kapitalizovane i veoma likvidne, niti za kupovinom deviza u menjačnicama.

NBS obezbeđuje dovoljno sredstava i odgovara na sve zahteve banaka, čime dokazujemo da smo spremni da reagujemo bez odlaganja i adekvatno. Očekujemo da banke u što kraćem roku prenesu efektivu menjačnicama koje će podmiriti tražnju građana.

Narodna banka naložila je bankama da ni u jednom trenutku ne sme biti prekida snabdevanja menjačnica gotovinom.

Takođe, ni u jednom trenutku stabilnost kursa nije i neće biti dovedena u pitanje i građani to treba da znaju. Nije pitanje da li NBS ima dovoljno instrumenata i da li će reagovati.

Narodna banka Srbije već deluje kontinuirano kako bi stabilnost bila očuvana. Ovu krizu smo dočekali sa rekordno visokim nivoom deviznih rezervi preko 16 milijardi evra i imamo sasvim dovoljno sredstava i umeća da očuvamo stabilnost koja nema alternativu - saopštava NBS.

Video: Vučić: Nas bankarski sektor je 100 odsto siguran

(Telegraf Biznis)

Podelite vest:

Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).

Telegraf Biznis zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.

Komentari

  • ajs

    4. mart 2022 | 18:59

    Најгори смо бре народ. На муци хоћемо да зарадимо. Тако је било и пре две године када је кренула пандемија. Маске коштале 20-30 динара па “скочиле” на 300 дин. “Нафташи”, мењачнице, шта је следеће!!!

  • Branko

    4. mart 2022 | 19:00

    A danas sam u nekoliko menjacnica u Novom Beogradu pokusao da kupim evre i svi kazu - nemaju evre za prodaju. Simptomaticno, znaci, opet je pocelo da se desava nesto vec vidjeno, pa bi Narodna banka mogla i time da se pozabavi jer nije tacno da u menjacnicama nema deviza, vec je ocito neki dogovor, ili naredba odnekuda, da se devize vise ne prodaju vec da se samo otkupljuju...

  • Mita

    4. mart 2022 | 19:43

    U Nišu desetak dana pre ovog rata jedva sam našao da kupim 200€ i to po 122 dinara. Ako se to ne spreči čućemo opet "devize, devize".

  • Eur: <% exchange.eur %>
  • Usd: <% exchange.usd %>