Tri radnika RGZ suspendovana zbog hakerskog napada: Katastar meta zbog informacija od nacionalnog značaja
Troje radnika Republičkog geodetskog zavoda (RGZ) je suspendovano zbog indicije da su učestvovali u nedavnom hakerskom napadu na tu ustanovu.
Kako pišu Novosti, istraga policijskih i bezbednosnih službi koja je u toku, obuhvata i temeljnu proveru IP adresa osumnjičenih, kao i njihove računare. Nakon toga bi se moglo doći do dokaza da li je u pitanju krivično delo.
Posle hakerskog napada koji se dogodio sredinom juna, rad Katastra bio je u prekidu duže od dve nedelje, a usluge i funkcije sistema su postepeno vraćane u rad. Od tada traje istraga i, prema poslednjim inforamcijama, ona je dovela do sumnje o umešanosti nekoliko zaposlenih u ovu akciju sabotaže rada Katastra. Ovaj slučaj istražuje Tužilaštvo za visokotehnološki kriminal, ali zasad nemaju komentar.
Prema nedavnoj izjavi ministra građevinarstva, saobraćaja i infrastrukture Tomislava Momirovića, svi podaci Geodetskog zavoda uprkos napadu ostali su zaštićeni, kao i da je utvrđeno kako je virus sa karakteristikama pametnog, u sistem ušao 24. maja, a da je aktviran 15. juna. U tom periodu hakeri su "snimali" koji deo sistema da zaključaju, ali su nakon blokade nekih aplikacija Katastra, nadležni u RGZ odlučili da iz bezbednosnih razloga zaključaju ceo sistem. Postepeno je vraćan u funkciju, najpre deo za državne organe, pa i za stanovništvo.
Inženjeri za bezbednost podataka i bezbednost IT sistema proveravali su svaku pojedinačnu radnu stanicu zaposlenih. U odbrani je pomogla kompanija "Comtrade", a u vraćanju sistema u rad učestvovali su ruski IT stručnjaci koji štite rusku vladu, ali i američka kompanija, kao i domaći stručnjaci.
Među njima je bio i tim iz Rusije sa kojima su ljudi iz RGZ komunicirali elektronski. Tu su i američka kompanija "Karbon Blek", evropska "Eset", kao i klaster domaćih firmi "Oktakron", "Saga", MDS koje su pomogle u odbrani. Učestvovali su i organizacija BIA i SBPOK, Kancelarija za IT u Vladi Srbije i pojedinačni eksperti.
Zoran Živković, predsednik Društva za informacionu bezbednost Srbije, smatra da je Republički geodetski zavod izuzetno interesantan za hakere, jer sadrži informacije od nacionalnog značaja.
- Cilj takvih napada je pre svega novac, odnosno ucena zbog otkupa. Paraliza tog sistema uzrokuje niz posledica i problema koji se odnose na sudove, izvršitelje, građevinsku industriju, a hakeri takve sisteme koji nisu adekvatno branjeni posebno targetiraju. Verovatno je i u ovom slučaju plaćanje otkupa bio način da sistemi prorade - objašnjava Živković.
Iz RGZ kažu da je sistem posle napada drastično unapređen u hardverskom, softverskom i procesnom smislu, a kontrola službenika sa spoljnim svetom je mnogo stroža.
Napad iz četiri zemlje
Direktor Republičkog geodetskog zavoda Borko Drašković rekao je nedavno da je u pitanju bila "računarska sabotaža" koja je došla iz četiri zemlje - Holandije, Bugarske, sa Sejšela i Litvanije.
Kako je objasnio, za napad je korišćen virus "ransover fobos" koji blokira sistem i zaključa fajlove, da bi se potom tražio otkup za otključavanje. Hakeri su kompromitovali šest od ukupno 3.500 računara i 20 od ukupno 460 servera.
Video: Kliknuli ste na sumnjiv mail i sada su vaši nalozi hakovani: Šta uraditi u ovoj situaciji?
(Telegraf Biznis)
Video: Srbija sutra dobija 30 novih kilometara autoputa od Koševa do Vrnjačke Banje
Telegraf Biznis zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.
Real Anon
Ceo RGZ je hakovao i pre ekspanzije računara i interneta, stavljali predmete u fioke po više godina kada klijenti "nisu hteli malo da podmažu"
Podelite komentar