Rad sata u Srbiji skuplji 29 dinara - kako se dolazi do ove računice?
Postoje parametri definisani zakonom po kojima se računa minimalna zarada
Država je i ove godine presekla kada je reč o visini minimalne cene rada u Srbiji, i pokušala da balansira između stavova poslodavaca i sindkata.
Tako će, kako je rekao ministar finansija Siniša Mali posle sastanka SES-a, od januara minimalna zarada biti 230 dinara po satu, to jest 40.020 dinara.
To će biti povećanje 14,3 odsto.
Ostaje još da se stavovi potpuno usaglase, a potom i da Vlada Srbije usvoji odluku o visini minimalca, iako su sindikati, nezadovoljni ovim, najavili proteste.
Utvrđivanje minimalne cene rada zasnovano je na poslednjim raspoloživim makroekonomskim podacima i projekcijama za naredni period.
Prema novoj računici, sat rada u Sbriji će se naplaćivati 230 dinara po satu (minimalno)
Pa, kako baš toliko?
Članom 112. Zakona o radu utvrđena je nadležnost Socijalno-ekonomskog saveta Srbije koji čine predstavnici vlade, sindikata i poslodavaca, za utvrđivanje visine minimalne zarade, uz obavezu da se računaju parametri:
Troškovi života, kretanje prosečne zarade u Srbiji, egzistencijalne i socijalne potrebe zaposlenog i njegove porodice.
Dalje, stopa nezaposlenosti, kretanje zaposlenosti na tržištu rada i opšte ekonomske razvijenosti zemlje.
U slučaju da na sednicama SES-a socijalni partneri ne postignu saglasnost o visini minimalne zarade, kao što se to dešava prethodnih dana, odluku donosi Vlada Srbije, što je uradila i minule godine kada je odlučeno da neto cena radnog sata bila 201, 22 dinara. Preciznije, minimalac je mesečno skočio 9, 4 odsto.
Minimalna zarada za 2019. godinu bila je povećana deset odsto, a u poslednje dve godine kumulativno je veča 18,6 procenata.
Detaljnije, to izgleda ovako: 2017. godine minimalna zarada raste 7,4 2019. godine 8,6, 2021. - 6,6 i 2022 bila je pomenutih 9,4 odsto
Sindikati su za vreme pregovara insistirali da minimalac bude toliki da bar pokrije potrošačku korpu. Prosečna cena potrošačke korpe u Srbiji odnedavno se umesto za četvoročlanu računa za tročlanu porodicu i iznosi, prema statističkim podacima, 39.000 dinara.
A šta a je u korpi koju bi trebalo da pokrije minimalac, ako se izbore za veći, čitajte u našoj posebnoj vesti OVDE.
Minimalnu zaradu prima oko 350.000 ljudi u Srbiji.
(Telegraf Biznis)
Video: Edina je najmlađa vlasnica škole jahanja u Srbiji
Telegraf Biznis zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.
Hm
Zar neko moze prezivit u Bg, od minimalca?😀
Podelite komentar
Ko je lud
Hahah. 230. A cistacice po stanovima traze 700
Podelite komentar
Kole
Vece plate i u Albaniji, Makedoniji i na Kosovu... E moja Srbijo...
Podelite komentar