Abu Dabi i Dubai najbolji gradovi za život na Bliskom istoku: Šta je sa Evropom?
Abu Dabi i Dubai ostaju dva vodeća grada po uslovima života na Bliskom istoku i u Africi, zahvaljujući masovnoj vakcinaciji protiv pandemije korona virusa, koja ih je učinila najbezbednijim gradovima u regionu i prvima koji su se oporavili od pandemije prenosi Zawya.
Abu Dabi, sa 77 poena, i Dubai sa 76,8 bodova, nalaze se na prvom i drugom mestu na rang listi Ekonomist Intelidžens Junita (EIU), podružnice britanske izdavačke kuće Ekonomist.
Kampanja vakcinacije je pomogla zemlji da "izbegne potpuna zatvaranja 2021. i, do sada, 2022".
- Abu Dabi i Dubai su uglavnom ostali otvoreni za poslovanje od prvog talasa 2020. Njihov relativno brz oporavak je jedan od razloga zašto su gradovi na prvom i drugom mestu - navodi EIU.
U junu su UAE završili vakcinaciju svih ciljnih grupa protiv Covid-19.
Dubai je bio među prvim velikim gradovima širom sveta koji je ponovo otvoren nakon pandemije. Stroga politika koju su sprovodile vlasti pomogla je u obuzdavanju pandemije i ranijem otvaranju grada za preduzeća.
Kao rezultat snažnog poverenja, aerodrom Dubai je primio 7,12 miliona putnika, dok je putnički promet aerodroma Abu Dabi premašio 6,3 miliona tokom perioda januar-jun. Stanovništvo Dubaija je takođe po prvi put ove godine prešlo granicu od 3,5 miliona.
Posle dva emirata, Tel Aviv, Kuvajt Siti i Bahrein su rangirani među najboljim gradovima za život. Gradovi koji su najmanje pogodni za život su Damask, Lagos, Tripoli, Alžir i Harare.
U proseku, gradovi na Bliskom istoku i severnoj Africi dobili su ocenu 58, u poređenju sa 50 za one u podsaharskoj Africi, regionu koji je najmanje pogodan za život.
Abu Dhab is ranked first as the most liveable city in the Arab world, followed by Dubai, according to the Global Liveability Index, issued by The Economist Intelligence Unit (The EIU) - the research and analysis division of Economist Group#dubai2020 #abudhabirx #uaetour2020 pic.twitter.com/8oHyNzT366— UAE Forsan (@UAE_Forsan) March 30, 2020
Šta je sa Evropom?
Za razliku od Bliskog istoka i Afrike, Evropa se susreće sa višegodišnjim šokom za životni standard prenosi The Washington post.
Velike tenzije osetne su u zemljama poput Španije, Italije, Francuske i posebno Nemačke, jer realne plate padaju brže nego za njihove kolege u SAD.
Evropljani će morati da se bore sa manje energije, manje proizvodnje, manjim raspoloživim prihodom, većom inflacijom i višim troškovima uvoza.
Ekonomisti Deutsche Bank AG i Barclais Plc predviđaju ekonomski pad evrozone od 2,2 i 1,1 odsto sledeće godine.
Zbog toga neke evropske firme sada sanjaju o američkom kvalitetu života piše The Washington post.
Stabilne cene gasa u SAD i podrška vlade proizvođačima doveli su do toga da kompanije kao što je Volksvagen AG prebacuje svoju proizvodnju na njihovo tlo, dok Tesla Inc. pauzira nemačke investicione planove.
U porastu troškova energije jedna od 10 nemačkih kompanija prekida proizvodnju, prema jednom istraživanju industrijskog udruženja.
Ovo će se širiti kroz lance snabdevanja trgovinskih partnera unutar i van Evrope, uključujući Kinu - još jedno mesto gde EU smanjuje svoju zavisnost.
Video: Svet i Evropa su gladni automobilskih guma, a Japanci će ih hraniti iz Srbije
(Telegraf Biznis)
Video: Otvoren prvi Inovacioni forum Srbija - Švajcarska
Telegraf Biznis zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.