Stručnjak za energetiku Miodrag Kapor: Zabrana ruske nafte ne bi trebalo da poskupi derivate u Srbiji
Zbog sankcija koje će zaustaviti dotok ruske nafte naftovodom do Srbije, ne bi trebalo da poskupe derivati u Srbiji, ocenio je danas za Tanjug stručnjak za energetiku Miodrag Kapor.
- Ne bi trebalo da zbog toga poskupe derivati u Srbiji. To nema ekonomsku logiku. Jedino što će da smanji profit NIS-Gaspromnjefta, a donekle i Srbije, zbog usklađivanja cena uvozne cene nafte na tržištu - rekao je Kapor.
Naveo je da po cenama naftnih derivata Srbija ne zaostaje u odnosu na okolne zemlje.
Prema njegovim rečima, dosadašnje nabavljanje i prerada ruske nafte omogućavala je profit NIS Gaspromnjeftu.
- Potražnja je bila manja za ruskom naftom, mi a pre svega Gaspromnjeft je od toga profitirao, jer ima većinski paket akcija u NIS-u. Izvozili su naftne derivate i maziva u okolne države, a imali jeftinije derivate od drugih država, a sada toga više neće biti - rekao je on.
Govoreći o najavama izgradnje naftovoda kojim bi se povezali Srbija i Mađarska. Kapor je rekao da je infrastrukturno povezivanje dobro, ali treba postaviti pitanje da li je komercijalno i ekonomski opravdano.
- Ne vidim da je Hrvatska nepouzdan partner, možemo da primamo bilo koju naftu JANAF-om osim ruske. Čak i da izgradimo taj naftovod sa Mađarskom, mi nismo u mogućnosti da dopremamo rusku naftu, čak ni tim naftovodom - rekao je on.
Kapor je poručio da niko ne želi scenario sankcija, i dodao da bi u tom slučaju proradilo sivo tržište u kome će se i građani i privreda snalaziti.
On je objasnio da se o gasovodima TANAP i TAP već dugo priča, te da je odlično što će se Srbija povezati na te gasovode.
- Napokon da imamo neku diversifikaciju u snabdevanju gasom. Nažalost bile su potrebne dve političke stvari da se dogode, ruska invazija na Ukrajinu i smena Bojka Borisova u Bugarskoj, da bi se ti projekti implementirali - rekao je on i naveo da će Srbije biti u prilici da uvozi neki drugi osim ruskog gasa.
- Domaća proizvodnja gasa vrlo je mala, isključivo uvozimo ruski, to je bila politička odluka naših elita u pooslednjih skoro 20 godina. Došli smo u situaciju da zavisimo samo od tog gasa. Uvek je bolje imati bilo koju robu iz više pravaca, pogotovu gas, da bi se oni takmičili za što bolji proizvod i cenu ka krajnjim korisnicima - rekao je Kapor.
Ocenio je da Srbija ima mogućost da bude konzument tečnog gasa preko terminala koji se završava u Grčkoj.
- Potrebno je malo tehnologije. Čak je u planu da se na Dunavu u Srbiji sagradi neki terminal za tečni gas. To je na nekom dužem štapu, i veća je investicija - rekao je on.
Kapor je podsetio da bilo koja energetska investicija zahteva ogromna sredstva.
Video: Hil: Srbija treba da se osloni na više gasovoda
(Telegraf Biznis)
Video: Srbija sutra dobija 30 novih kilometara autoputa od Koševa do Vrnjačke Banje
Telegraf Biznis zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.
Map
Ruse treba isprasiti, isplatiti iz NISa i preuzeti tu kompaniju koja njima nikad i nije trebala biti prodana
Podelite komentar
Гаргамел
Не би требало што не значи да неће поскупети!
Podelite komentar
Aca
Hrvati nisu problem kao šta vučić priča, hrvati nece rusku naftu tako cela eu nalaže.
Podelite komentar