Suživot Srba i Kineza: Radnici primili naše običaje, pa u kampu napravili sušare za meso
Otkako su kineski radnici angažovani na izgradnji auto-puta Miloš Veliki i otkako su se doselili u radnički kamp u Lučanima, u Dragačevu se pored Nove godine i Božića nekoliko godina unazad spektakularno proslavlja i Kineska nova godina.
Da su radnici iz Kine poprimili i neke srpske običaje, najbolje svedoči slika koju je redakcija RINE zatekla ispred ulaznih vrata u kampu, gde se - okačene na januarskom mrazu - suše jagnjeće kolenice i butkice, ali i piletina.
- I njima treba malo oduška, čitav dan rade i verovatno bi želeli da su za taj njihov važan datum kod kuće sa svojim porodicama. Kad već nisu u mogućnosti, onda se prilagođavaju. Okitili su kamp, često za praznik prirede i vatromet, ali i nabave meso kako bi začinili radničku prazničnu trpezu - kažu meštani sela Negrišori, u kom se nalazi kamp.
Suživot Srba i Kineza na ovom području traje više od tri godine, a meštani kažu da, iako je na početku bilo malo "čudno", sada su se već potpuno navikli na njih.
- Vrlo malo pričaju sa nama, jer oni slabo znaju engleski, a mi kineski nemamo pojma. Kad im nešto zatreba sporazumevamo se rukama, ali najčešće su tražili šifru za internet, a to smo shvatili tek kad su ono što im treba ukucali na Guglu. Oduševljeni su našim baštama i plastenicima, a tokom leta uvek traže da kupe paradajz, koji im mi od srca poklonimo. Jako su vredni, marljivi i vaspitani - kažu meštani.
Kineski kampovi na teritoriji opštine Lučani smešteni su na tri lokacije.
Trenutno su u toku radovi na izgradnji deonice od Pakovraća do Požege, na probijanju tunela Laz i Munjino brdo, koji su najteže faze u izgradnji novog auto-puta.
Video: Ušli smo u superbrzi voz u Kini koji ide 306km na sat: Prelazi 1000km za 4 sata
(Telegraf Biznis/Rina)
Video: Srbija sutra dobija 30 novih kilometara autoputa od Koševa do Vrnjačke Banje
Telegraf Biznis zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.