Da li su cene u Hrvatskoj zaista podivljale nakon uvođenja evra? Ovo je realno stanje
Nakon uvođenja evra, građani Hrvatske su bili ogorčeni jer su stekli utisak da su mnogi trgovci iskoristili priliku za podizanje cena - tzv. "zaokruživanjem".
To je, naime, podstaklo veće kontrole poreskih inspektora, koji bi poslovne subjekte kažnjavali prema zakonu o zaštiti potrošača, ako bi se utvrdilo da je uvođenje evra iskorišćeno za povećanje cena.
Ipak, prema zvaničnim podacima Državnog zavoda za statistiku (DZS), efekat "zaokruživanja" na prosečni rast cena - bio je minimalan.
Štaviše, cene su manje rasle u januaru 2023. nego u decembru 2022, piše Index.hr.
Kakvo je realno stanje?
Prema prvoj proceni, indeks potrošačkih cena u januaru ove godine beleži rast od 1,3 odsto u grupi Hrana, piće i duvan, kao i skok od 1,1 odsto u grupi Usluge.
Reč je o rastu prosečnih cena na mesečnom planu, tj. u odnosu na decembar 2022. To je, inače, period prvog meseca uvođenja evra.
Ukupno, na mesečnom nivou, cene su ostale iste, jer je uz navedeni rast cena - zabeležen i pad cena u kategorijama Energija (1%), zatim Industrijski neprehrambeni proizvodi (2,1%).
Prva procena indeksa potrošačkih cena bazira se na podacima o maloprodajnim cenama koje su pristigle do kraja januara, što čini oko 80% podataka.
Video: Hrvatska danas dobija ”zeleno svetlo” za ulazak u Evrozonu
(Telegraf Biznis)
Video: Otvoren prvi Inovacioni forum Srbija - Švajcarska
Telegraf Biznis zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.
Di
Nisu ni kod nas bolje
Podelite komentar