Da li će ajfon era "napravljeno u Indiji" uskoro početi?
Epl je još krajem prošle godine razmatrao da deo svoje proizvodnje premesti u Indiju, usled kašnjenja u isporuci, uzrokovanih zatvarenjem Kine zbog pandemije koronavirusa i protesta u njihovoj najvećoj fabrici za proizvodnju iPhone-a Fokskon.
I taj momenat Indija ne planira da propusti, po svemu sudeći piše Si-En-En. Jedan od najviših indijskih ministara rekao je prošli mesec da kompanija sa sedištem u Kaliforniji želi da poveća svoju proizvodnju u toj južnoazijskoj zemlji na četvrtinu ukupne proizvodnje. Do sada je Epl pravio između 5 i 7 odsto svojih proizvoda u Indiji.
- Ako ne grešim, ciljaju na 25 odsto proizvodnje - istakao je ministar trgovine i industrije Pijuš Gojal.
Godinama, Epl se oslanjao na svoju proizv0dnu mrežu u Kini, ali je njena zavisnost od zemlje testirana prošle godine kada je Peking bio pod strogim karantinom.
Od sredine prošle godine, kompanija je udvostručila napore da investira u Indiji. Ali može li treća po veličini azijska ekonomija da da rezultate?
- Teoretski da, ali se neće desiti preko noći - ističe Tarun Pathak direktor istraživanja u firmi za istraživanje tržišta "Counterpoint".
- Zavisnost Epla od Kine je rezultat skoro dve i po decenije onoga što je Kina uložila u razvoj svog celokupnog ekosistema za proizvodnju elektronike - rekao je Pathak, dodajući da kompanija proizvodi skoro 95 odsto svojih telefona u Kini.
Povrh toga, odnosi SAD i Kine izgledaju sve napetije. Bajdenova administracija je prošle godine zabranila kineskim kompanijama da kupuju napredne čipove i opremu za proizvodnju čipova bez licence.
Nedavno, izvršni direktor kompanije Epl Tim Kuk rekao je da je "Indija je izuzetno uzbudljivo tržište za njih i glavni fokus".
- Gledajući poslovanje u Indiji, postavili smo kvartalni rekord prihoda i iz godine u godinu porasli veoma dvocifreno, tako da se osećamo veoma dobro u tome kako smo poslovali - rekao je on.
Indija je takođe na putu da ove godine pretekne Kinu po broju stanovnika i postane najmnogoljudnija zemlja. Ono što najviše privlači poslodavce u ovu azijsku zemlju su svakako mnogobrojna i jeftina radna snaga, koja uključuje i radnike sa sa ključnim tehničkim veštinama.
Takođe, u ovoj godini se očekuje da će Indija ostati najbrže rastuća velika ekonomija na svetu.
Još jedna velika kompanija pravi svoje telefone u Indiji - Samsung, što znači da se ukupno 16 odsto pametnih telefona pravi u ovoj zemlji, dok Kina i dalje prednjači sa 70 odsto.
Proizvodnja u Indiji ipak dolazi i sa par prepreka koje se tiču infrastrukture i zakona.
Video: Stiven Ženg gostovao u studiju Telegraf-a: O budućnosti tehnologije, povezanosti i trendovima
(Telegraf Biznis)
Video: Er Srbija leti direktno do Šangaja: Prvi let za Kinu iz Beograda
Telegraf Biznis zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.