Vreme čitanja: oko 2 min.
"Pojačana inspekcija ključna protiv sive ekonomije": Preko sistema eInspektor deluje 38 službi
Vreme čitanja: oko 2 min.
U novom programu su 23 mere za suzbijanje sive ekonomije
Smanjenje obima poslovanja u sivoj zoni među registrovanom privredom sa sadašnjih 11,7 odsto na 10 odsto BDP-a do 2025. godine - jedan je od glavnih ciljeva novog Programa za suzbijanje sive ekonomije, koji je danas predstavljen javnosti.
Program obuhvata 23 mere i gotovo 120 aktivnosti, podeljene u tri oblasti:
- jačanje kapaciteta inspekcijskih organa i prekršajnih sudova;
- dalje unapređenje efikasnosti Poreske uprave;
- podsticaje za odgovornu privredu
Strateški dokument predviđa i smanjenje broja radnika na crno za 20 odsto i povećanje broja novoosnovanih preduzetničkih radnji i firmi na više od 50.000 godišnje, saopštio je NALED.
Ovim povodom se oglasio i ministar državne uprave i lokalne samouprave, dr Aleksandar Martinović, na nacionalnoj konferenciji pod nazivom „Digitalizacija kao izlaz iz sive ekonomije“, u organizaciji Koordinacionog tela za suzbijanje sive ekonomije Vlade Republike Srbije i Nacionalne inicijative za bezgotovinsko plaćanje „Bolji način“.
- Inspekcijske službe su neizostavna karika u borbi protiv sive ekonomije. Unapređenje efikasnosti rada inspekcija jedna je od najvažnijih predloženih mera Nacionalnog programa za suzbijanje sive ekonomije 2023-2026, koju je donela Vlada Republike Srbije.
Martinović je istakao da je, donošenjem Zakona o inspekcijskom nadzoru, značajno unapređeno planiranje i sprovođenje nadzora, koje je sada transparentno i dostupno za svaku inspekciju, a da je uvođenjem jedinstvenog informacionog sistema - eInspektor, u kojem trenutno radi 38 republičih inspekcija, u velikoj meri olakšan rad inspektora i unapređena efikasnost inspekcija.
Martinović je podsetio i na Kontakt centar republičkih inspekcija, uspostavljen u martu 2020. godine, preko kojeg građani
i privreda mogu da prijave nepravilnosti.
- Od početka rada Kontakt centra primljeno je i obrađeno blizu 50.000 predstavki građana i privrede. U daljem periodu ćemo raditi na njegovoj integraciji sa softverom eInspektor, što će značajno skratiti vreme obrade zahteva i ubrzati proceduru, čime će biti postignuto veće zadovoljstvo korisnika pruženom uslugom, a samim tim i smanjenje sive ekonomije. Ministarstva moraju da rade na zapošljavanju novih inspektora, iako je to zaista jedna složena i dugotrajna procedura, ali bez dovoljnog broja inspektora na terenu šanse za prelazak u sivu zonu su mnogo veće - naglasio je Martinović.
Uporedivši broj inspektora koji trenutno rade sa brojem koji je predviđen Akcionim planom, ministar je istakao da rezultati nisu ohrabrujući, te da u ovom trenutku postoji veliki problem sa odlivom zaposlenih koji obavljaju poslove inspekcijskog nadzora.
- Popunjenost inspekcija je od 30% do 70%. Veoma je slaba zainteresovanost, posebno kada su u pitanju stručnjaci u oblasti građevine, saobraćaja, rudarstva, jer su takvi profili traženi i više plaćeni u privatnim sektorima, a naglasio bih i da je prosečna starost inspektora u Srbiji 59 godina i da će ove godine u penziju otići više od 160 republičkih inspektora. Međutim, postoji mogućnost da se na normativnom planu, zajedničkim radom i trudom ministarstava, unapredi položaj inspektora - zaključio je Martinović.
Konferenciju je, inače, otvorio potpredsednik Vlade, ministar finansija i predsedavajući Koordinacionog tela za suzbijanje sive ekonomije Siniša Mali, a prisutnima su se obratili i viceguvernerka Narodne banke Srbije Dragana Stanić, potpredsednica UO NALED-a Stanka Pejanović i ambasadorka Savezne Republike Nemačke u Srbiji Anke Konrad.
Video: Ovo su pravila igre Uzmi račun i pobedi:Stiglo skoro 140.000 koverata, prvo izvlačenje 21.novembra
(Telegraf Biznis)
Video: Edina je najmlađa vlasnica škole jahanja u Srbiji
Telegraf Biznis zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.
jašim
onaj ko uđe u državnu službu da radi kao inspektor, ili mu nisu sve ovce na broju ili ima dobru kombinaciju...
Podelite komentar