• 0

Vreme čitanja: oko 1 min.

Fizički radnici ići će u penziju pre ljudi koji imaju završen fakultet

Vreme čitanja: oko 1 min.

Trenutna granica za odlazak u penziju je 66 godina, a Strajd je rekao da će se povećati na 67, kako je planirano, za tri godine

  • 0
penzija, penzionerka, holandija Foto: Unsplash

Građani sa diplomama u Velikoj Britaniji će raditi duže u sklopu planova koji će omogućiti ljudima koji se bave fizičkim poslovima da ranije traže državnu penziju.

Radnici se suočavaju sa brzim povećanjem starosnog doba za odlazak u penziju , što je osmišljeno da spreči sve starije stanovništvo dovede Britaniju do bankrota, preneo je londonski "Tajms".

Međutim, izuzetak su radnici koji nisu išli na fakultet ili koji rade fizičke poslove.

Državni sekretar za rad i penzije Mel Strajd odložio je u četvrtak odluku o povećanju starosnog doba za odlazak u državnu penziju nakon izbora 2025. godine, ali je otvorio mogućnost da do povećanja na 68 godina dođe u sledećoj deceniji.

"Tajms" navodi da generacija između 1981. i 1996. godine sada može da očekuje da će umreti tri godine ranije nego što se pre procenjivalo, prema najnovijim procenama, a Strajd je rekao da "niz neizvesnosti" o prosečnom životnom veku i stanju državne ekonomije znači da odluka o povećanju starosne granice neće biti doneta pre 2026. godine.

Trenutna granica za odlazak u penziju je 66 godina, a Strajd je rekao da će se povećati na 67, kako je planirano, za tri godine.

Međutim , revizija baronice Lusi Nevil-Rolf, konzervativca i člana kabineta vlade, preporučuje povećanje na 68 godine između 2041. i 2043. godine.

Ona kaže da će "oštro" produženje starosne granice značiti mnogo veći porez ili manje izdašnu potrošnju na penzije u narednoj deceniji.

Potrošnja na penzije, zdravstvenu i socijalnu zaštitu, koja trenutno iznosi 15,1 odsto BDP, do 2070-ih će porasti na 25,6 odsto nacionalnog dohotka, kako se broj penzionera poveća za pet miliona.

Da bi zaustavili rastući troškovi, Nevil-Rolf preporučuje da se potrošnja na državne penzije, koja trenutno iznosi 4,8 odsto BDP, ograniči na šest procenata kako bi se osigurao "veći stepen pravičnosti u potrošnji među generacijama".

(Telegraf Biznis)

Podelite vest:

Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).

Telegraf Biznis zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.

Komentari

  • Eur: <% exchange.eur %>
  • Usd: <% exchange.usd %>