Vreme čitanja: oko 2 min.
Potražnja za gasom u EU sve manja: Samo tri evropske zemlje troše ga kao i ranije
Vreme čitanja: oko 2 min.
Ovaj rezultat treba posmatrati u kontekstu cilja EU da se smanji zavisnost od ruskog gasa
Potražnja za prirodnim gasom u EU je u 2022. godini opala za 13,2 odsto u odnosu na 2021. godinu, saopštio je Evrostat.
Brojka od 13,72 miliona teradžula gasa je treća najniža od 2008. godine, kada je započelo prikupljanje ovih podataka. Potrošnja gasa je u 2022. godini pala u skoro svim zemljama EU osim Irske i Malte.
Nemačka je smanjila svoju potrošnju gasa za 15,4 odsto u odnosu na 2021. godinu, Italija za 9,9 odsto, kao i Francuska- za 9,6 odsto. EU je u 2022. uvezla 6,6 odsto manje prirodnog gasa nego 2021. godine, navodi Evrostat.
U 2021. su Rusija i Norveška, sa sličnim udelom od 24 odsto, bili glavni izvoznici gasa u EU, ali sledeće godine se situacija značajno promenila. Norveška je sa 24,4 odsto u 2022. bila glavni snabdevač EU gasom, dok je udeo Rusije opao na 15,3 odsto.
Uvoz gasa iz SAD je povećan na 9,8 odsto, kao i iz Alžira-8,3 odsto i Katara-6,7 odsto.
Ovaj rezultat treba posmatrati u kontekstu cilja EU da se smanji zavisnost od ruskog gasa.
Brisel je prošle godine zemljama članicama EU postavio cilj da smanje potrošnju gasa za 15 odsto u periodu između avgusta 2022. i marta 2023. godine, u odnosu na prosek za proteklih pet godina u istom periodu. Cilj je ostvaren.
Potrošnja prirodnog gasa u EU između avgusta 2022. i marta 2023. godine smanjena je za 17,7 odsto u odnosu na prosek za proteklih pet godina, između 2017. do 2022. godine, u istom periodu. Rezultati su vidljivi i u ovom istraživanju.
Skladišta gasa u Evropi popunjena 55 odsto
Međunarodna agencija za energetiku (IEA) saopštila je da su evropska skladišta gasa popunjena 55 odsto, što je značajno više u odnosu na prosečnu popunjenost u poslednjih pet godina, koja je iznosila 35 odsto.
U kvartalnom izveštaju IEA se navodi da su u Evropi nakon završetka grejne sezone u skladištima ostale značajne rezerve gasa. Istovremeno, IEA je posebno zabrinuta zbog prognoza prema kojima će svetska ponuda tečnog prirodnog gasa LNG u 2023. godini porasti za skromnih 4 odsto.
Za Evropu, koja se ponovo fokusirala na LNG, očekivane količine tečnog prirodnog gasa možda neće biti dovoljne da nadoknade smanjene isporuke prirodnog gasa iz Rusije. Stručnjaci IEA navode da situaciju dodatno komplikuje i povećana potražnja za LNG u Kini. Ove godine se u Evropi očekuju toplija leta i hladnije zime, što bi moglo da podstakne potrošnju gasa, dodaje se u izveštaju.
(Telegraf Biznis)
Video: Aleksandar Đorđević o saradnji sa Privrednom komorom Srbije
Telegraf Biznis zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.