Velike investicije u niški aerodrom

 
Čitanje: oko 3 min.
  • 2

U novu terminalnu zgradu na niškom aerodromu, čija je izgradnja u toku, biće uloženo ukupno 11 miliona evra, izjavio je danas ministar građevinarstva, saobraćaja i infrastrukture Goran Vesić i dodao da su dobijene građevinske dozvole za novi kontrolni toranj na tom aerodromu, kao i za rekonstrukciju piste.

“Završetkom novog kontrolnog tornja na beogradskom aerodromu, gde smo prošle godine imali skoro šest miliona putnika, stiču se uslovi da počnemo da gradimo kontrolni toranj u Nišu”, rekao je Vesić na sednici Narodne skupštine Srbije odgovarajući na pitanje poslanika Milije Miletića da li će biti većih investicija u niški aerodrom.

Vesić je rekao da je dobijena i građevinska dozvola za rekonstrukciju piste aerodroma u Nišu koja je, kako kaže, odavno zrela za rekonstrukciju. “Sada krećemo i u Beogradu sa rekonstrukcijom piste pošto je završena nova umetnuta pista i narednih nedelja treba da bude primljena”, rekao je Vesić.

Naveo je da je od 2018. godine, od kada je Vlada Srbije preuzela niški aerodrom, u njega je ukupno uloženo više od 700 miliona dinara.

“Ono što takođe treba da znaju, pogotovo oni koji žive na jugu Srbije, pošto rekonstrukcija stare zgrade neće biti moguća, moraćemo da na njenom mestu radimo novu. Sa kompletnim završetkom terminala, imaćemo kapacitet u Nišu za milion i po putnika i to je sjajno s obzirom na to da raste broj putnika u Srbiji”, istakao je Vesić.

Podsetio je da nacionalna avio kompanija “Er Srbija” ove godine otvara nove 22 linije, a da je prošle godine otvoreno 15.

“Očekujemo da ovu godinu završimo sa 3,5 miliona putnika u ‘Er Srbiji’ što je mnogo bolji rezultat nego JAT-ov rezultat koji je osamdesetih godina imao pet miliona putnika na svom vrhuncu, a ta zemlja je bila jedno tri puta veća nego što je danas Srbija”, rekao je Vesić. Istakao je da će, kada do kraja juna bude završen novi terminal na beogradskom aerodromu, kapacitet tog aerodroma biti do deset miliona putnika, a da se sa završetkom rekonstrukcije stare zgrade očekuje da će kapacitet biti 15 miliona putnika. “Kako raste broj putnika u Beogradu, tako će rasti i u Nišu i zato je važno da pripremimo kapacitete za milion i po putnika”, rekao je Vesić. Najavio je da će u narednom periodu biti raspisan međunarodni konkurs za izradu studije koja bi trebalo da pokaže gde još u Srbiji treba da se grade aerodromi, ne samo putnički već i kargo, kao i gde će se raditi heliodromi što, dodao je, ima veze i sa Hitnom pomoći, pogotovo na autoputu, i sa bržim prevozom pacijenata.

“To ćemo raditi zajedno sa Ministarstvom zdravlja tako da ćemo, kada se bude završila ta studija, izaći sa jasnom vizijom kako će se razvijati avio saobraćaj u Srbiji”, rekao je Vesić.

Podsetio je da trenutno imamo tri aerodroma – beogradski, niški i aerodrom “Morava” što, dodao je, ne znači da nije moguće da imamo još neke aerodrome.

“To ćemo videti na osnovu toga šta će studija pokazati. U svakom slučaju, velike su investicije kada je niški aerodrom u pitanju, taj aerodrom svakako ima svoj potencijal i to se vidi u porastu broja putnika”, istakao je Vesić i između ostalog naveo da je 2022. godine kroz niški aerodrom prošlo ukupno 389.022 putnika što je za 166 odsto više nego 2021. godine.

(Telegraf Biznis)

Video: Ovako do detalja izgleda rušenje nekada čuvenog hotela: Zbogom Jugoslavijo

Podelite vest:

Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).

Telegraf Biznis zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.

Komentari

  • Niš

    25. maj 2023 | 19:54

    Ok toranj, ok pista, ali sta je sa javnim WC-om, katastrofa, smrdi da se covek ugusi. WC je napravljen kad i taj ajrodrom, i samo kazete da ima dosta putnika da je frekvencija veca a WC kao da ima 20 ljudi. Dajte i to resite, nemojte da nas brukate

  • Beli

    26. maj 2023 | 07:49

    Sramota, ukinuli ste letove Ryanair-a sa kojima je pola južne Srbije letelo, a sve zbog Air Srbije koji imaju višestruko veće cene. A pričate priču da vam je važan narod. Bruka...

  • Eur: <% exchange.eur %>
  • Usd: <% exchange.usd %>