Zbog rata u Ukrajini, ova zemlja je profitirala kao nijedna druga: Ipak, ne žele Ruse tu
Gruzija, prilično marginalizovana evropska država, pre 15 godina je proživljavala donekle sličan scenario ovom koji se odvija u Ukrajini, ali se nedavno desio preokret.
Dobar ili loš? Vreme će pokazati.
U svakom slučaju, Gruzija je zbog 100.000 Rusa koji su je naselili u poslednjih godinu i po dana doživela procvat, jer je mahom reč o visokokvalifikovanim radnicima kojima su rat, zapadne sankcije i opšti nemiri u zemlji - "prelili čašu".
Naime, oni su u ovu zemlju dolazili u dva talasa, najpre odmah nakon invazije Rusije na Ukrajinu, a onda i šest meseci kasnije od tog datuma, uoči delimične mobilizacije.
Većina Rusa koji su napustili domovinu pripadaju bogatijem sloju društva, te su tako u Gruziju sa sobom doneli i veliku kupovnu moć. Kako piše Wirschaftswoche, a prema istraživanju German Economic Team-a, 84 posto Rusa koji su se doselili u Gruziju visoko je obrazovano, a gotovo 60% njih radi u IT sektoru.
Njihova prosečna mesečna zarada iznosi oko 2.400 evra. Poređenja radi, Gruzijci u proseku zarađuju oko 600 evra mesečno. Dakle, "nalet" Rusa se veoma pozitivno odrazio na privredu Gruzije.
Od početka rata u Ukrajini, država smeštena na severoistoku Crnog mora, beleži privredni rast veći od 10 odsto. Ne samo da novopridošli Rusi svoje velike plate sada troše upravo u Gruziji, već je značajan broj njih u ovu zemlju preselio i svoje firme.
Prema izveštaju Transparency International-Georgia, 2022. je 15.000 ruskih firmi bilo registrovano u Gruziji.
Međutim, podsećamo da Gruzijci, građani, nisu naročito srećni zbog dolaska Rusa, te je tako sredinom maja organizovan protest koji su pratili slogani: "Niste dobro došli" i "Mi smo Evropa".
Druga strana medalje
Nisu samo imućni doseljenici iz Rusije razlog za napredak privrede Gruzije. Ta zemlja je uplovila u spoljnotrgovinsku razmenu s Rusijom, umesto sa evropskim igračima, premda neki građani slede gorepomenuti stav.
Tako je u Gruziji porastao izvoz tekstila i hrane u Rusiju, kao i broj ponovno izvezenih automobila. Pored toga, izvoz gruzijskog vina u Rusiju prošle je godine porastao za 23 posto, u odnosu na 2021.
Uz sve to, cveta im i turizam. Naime, Gruzija je jedna od retkih država za koju Rusima ne treba viza, te treba istaći da su lane čak 20% svih turista u Gruziji - činili Rusi. To je za 4,3 posto više nego 2021. godine.
Ali, šta se onda dešava...
Ovakav nagli privredni rast ima i svoju mračnu stranu, a to je povećana zavisnost od Rusije i Rusa. Stručnjaci kažu da bi zemlja sada doživela ekonomsku katastrofu, ako bi došlo do prekida trgovinskih i drugih veza sa Rusijom.
Ipak, gruzijske vlasti uporno opovrgavaju teorije da zemlja ima "korist" od rata u Ukrajini.
Svakako nije na odmet pomenuti i da su u Tbilisiju, prestonici Gruzije, zbog velikog broja pridošlica iz Rusije naprasno skočile cene stanarine, što je fenomen koji je zabeležila i Srbija.
Sve u svemu, gruzijska zamenica ministra finansija kaže da bi oni radije hteli "turiste iz Ukrajine ili Belorusije, nego migrante iz Rusije". Nakon što su 2008. ruske trupe ušle u Gruziju, stanovništvo se više okrenulo Evropskoj uniji, ali im to baš i nije pomoglo. Samo 20 kilometara od glavnog grada, ruski vojnici još uvek marširaju...
(Telegraf Biznis)
Video: Usvojen budžet, republička kasa za sledeću godinu teška 2.346,2 milijarde dinara
Telegraf Biznis zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.
Gox
Šta se bune... Oni pripadaju Evropi koliko i Rusija...
Podelite komentar
Marko
A cene kao kod nas u marketima,duplo zbog toga. Gledam u jednoj trgovini kod belvila rusa koji stavlja u korpu stvari ne gledajuci cene uopste, a nije mi prvi put bilo. Tako i nasi gasterbajteri kad dodju kukajuci da nije ni tamo nista bolje 😄
Podelite komentar