• 1

Vreme čitanja: oko 1 min.

Rat u Ukrajini pokrenuo talas zatvaranja kafića u zemlji udaljenoj hiljade kilometara

Vreme čitanja: oko 1 min.

Industrija vrijedna 6 milijardi evra žrtva skupljih sirovina, komunalija, plata i stanarina

  • 1
kroasan i kafa Foto: Shutterstock

Skok troškova energenata zbog rata u Ukrajini globalno potresa cene prouzrokujući glavobolje građanima i preuzetnicima hiljadama kilometara daleko od bojišta. Inflacija i eksplozija cena struje u Australiji snažno se preliva na australijske "kofi šopove", čiji je posao posluživanja sendviča uz kafu, naglo postao neisplativ prisiljavajući mnoge na talas zatvaranja.

Australijska industrija kafića, vredna po procenama 10 milijardi australijskih dolara, ujedno najveća izvan Evrope po broju stanovnika, postaje vidljiva žrtva skupljih komunalija, troškova proizvodnje, plata i stanarina. Istovremeno, rast kamatnih stopa u pokušaju da se obuzda inflacija, pritisnuo je građane na skromniju potrošnju smanjujući prihode ugostiteljima, piše Reuters, prenosi Poslovni dnevnik. 

Gruba računica ilustruje da su troškovi komercijalne proizvodnje sendviča, uključujući sve troškove režija, od struje do govedine, porasli 16 odsto u poslednje dve godine, dok se potrošnja kupaca strmoglavila, brišući deset posto profitne marže tipične za industriju.

Troškovi proizvodnje jedne od najpopularnijih kafa, tzv. "flat white", porasli za gotovo 20 odsto. Rezultat je manji profit, pad broja kupaca i sve više ugostitelja koji stavljanje ključ u bravu.

- Troškovi života postaju sve veći, posebno za one koji su dolazili na dnevni obrok - rekao je Džek Hana, ugostitelj koji je prošlog meseca zatvorio Godsline Kafe u središtu Sidneja, dve godine nakon pokretanja posla, potrošivši oko 1,5 miliona australijskih dolara na opremanje.

- Ljudi jednostavno nisu voljni da troše novac na dodatnu potrošnju kada je supermarket takođe skup. Morali smo povećati naše cene i platiti zaposlenima platu od koje mogu da žive - kaže Hana.

Pre pandemije, ugostiteljski objekti činili su oko trećinu australijskih malih kompanija oglašenih na prodaju. Danas ih je više na prodaju, njihov broj se bliži polovini, s traženim cenama sniženim do 50 odsto. Oko šestine kafića oglašenih na prodaju zatvara se pre nego što nađe kupca.

(Telegraf Biznis)

Video: Prinosi pšenice i ječma slabiji nego lane, ali imaćemo dovoljno žita

Podelite vest:

Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).

Telegraf Biznis zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.

Komentari

  • Brk

    11. jul 2023 | 08:47

    E za austealijance mi baš onako vrišće koliko i za engleze ili amere i kanađane...možda bi tu dodao nemce,francuze,austrijance,hrvate,bugare i siptare....uz crnogorce,belgijance,holanđane i poljake...

  • Eur: <% exchange.eur %>
  • Usd: <% exchange.usd %>