"Kina se promenila": Nemačka hoće da smanji zavisnost od ove zemlje, ima i strategiju za to
Nemačka je u četvrtak objavila da će smanjiti zavisnost od Kine u "kritičnim sektorima" uključujući medicinu, proizvodnju litijumskih baterija i elemenata koji su neophodni za proizvodnju čipova.
Vlada je objavila svoju prvu ikada "Strategiju o Kini", dokument od 40 stranica koji naglašava da Berlin mora da smanji zavisnost od druge po veličini svetske ekonomije usred sve veće kritike na račun ljudskih prava u Pekingu i odnosa prema međunarodnom pravu.
Kina je najvažniji trgovinski partner Nemačke, sa uvozom i izvozom koji je dostigao skoro 300 milijardi evra u 2022. godini.
- Kina se promenila. Kao rezultat ovih i kineskih političkih odluka, moramo da promenimo naš pristup Kini - navodi se u dokumentu, sa kojim se vlada složila nakon višemesečne debate u tročlanoj koaliciji kancelara Olafa Šolca.
Kina je ključni partner u borbi protiv klimatskih promena, pandemije i održivog razvoja, dodaje se u strateškom dokumentu. Međutim, "daleko asertivnije sledi sopstvene interese i na različite načine pokušava da preoblikuje postojeći međunarodni poredak", sa posledicama po globalnu bezbednost.
U dokumentu je naglašeno da najveća evropska ekonomija želi da održi trgovinske i investicione veze sa Kinom, uz istovremeno smanjenje zavisnosti u kritičnim sektorima diverzifikacijom svojih lanaca snabdevanja. Ovo je cilj koji se naziva "smanjenje rizika".
Šolc je tvitovao: "Naš cilj nije da se odvojimo od Pekinga. Ali želimo da smanjimo kritične zavisnosti u budućnosti."
U dokumentu se navodi da je Nemačka previše zavisna od Kine za medicinsku tehnologiju i farmaceutske proizvode, uključujući antibiotike, kao i za informacione tehnologije i proizvode potrebne za proizvodnju poluprovodnika, ali i za različite metale potrebne za energetsku tranziciju.
- U ključnim oblastima, EU ne sme da postane zavisna od tehnologija iz zemalja ne-EU koje ne dele naše fundamentalne vrednosti - navodi list.
Kina je ključno tržište za nekoliko velikih nemačkih kompanija, uključujući Folksvagen i BMW, a vlada je saopštila da planira da održi razgovore sa firmama "posebno izloženim Kini" u cilju "identifikovanja rizika".
(Telegraf Biznis)
Video: Ušli smo u superbrzi voz u Kini koji ide 306km na sat: Prelazi 1000km za 4 sata
Telegraf Biznis zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.
Перагеније
"na račun ljudskih prava u Pekingu i odnosa prema međunarodnom pravu" - А хоће да смање зависност... Немци збуњени, а Американци луди...
Podelite komentar
Mihajlo
Sa kojim energentima? Rusku gas nećete, sve nuklearke zatvorili.
Podelite komentar