• 1

Vreme čitanja: oko 1 min.

Građevina u Nemačkoj u krizi: "Postojeće porudžbine se otkazuju, a stiže sve manje novih"

Vreme čitanja: oko 1 min.

Ako pogledamo samo period do 2021. godine, procenat otkazivanja narudžbina u stambenoj izgradnji bio je samo 1,5 odsto

  • 1
keln, nemačka Foto: Shutterstock

Pad stambene izgradnje u Nemačkoj se nastavlja, zaključak je danas objavljenog istraživanja Instituta za ekonomska istraživanja IFO iz Minhena.

U julu se 40,3 odsto građevinskih kompanija u toj zemlji žalilo na nedostatak porudžbina za izgradnju stanova, što predstavlja porast u odnosu na jun, kada je iste probleme prijavilo 34,5 odsto firmi.

Podsećamo vas i da Nemačkoj trenutno fali čak 700.000 stambenih jedinica.

Pre godinu dana, u julu 2022. godine, samo je 10,8 odsto kompanija saopštilo da nema dovoljno narudžbina. "Sprema se oluja. Nakon mnogo godina ekspanzije, više kamatne stope i drastičan rast troškova guše stambenu izgradnju", rekao je šef istraživanja IFO, Klaus Volrabe.

Od proleća 2022. godine zabeležen je ogroman broj otkazivanja narudžbina u stambenoj izgradnji, a u julu se 18,9 odsto kompanija u Nemačkoj žalilo na otkazane projekte; u junu se žalilo njih 19,2 odsto, dok dugoročni prosek iznosi samo 3,1 odsto.

Ako pogledamo samo period do 2021. godine, procenat otkazivanja narudžbina u stambenoj izgradnji bio je samo 1,5 odsto.

- Kompanije za izgradnju stanova su pod ogromnim pritiskom. Postojeće porudžbine se stalno otkazuju, a istovremeno stiže sve manje novih narudžbina - dodaje Volrabe.

Ova situacija, svakako, predstavlja pretnju za mnoge kompanije. Najnovije istraživanje je pokazalo da 10,5 odsto nemačkih firmi u stambenoj izgradnji ima finansijske probleme, što je dvostruko više nego prethodne godine.

(Telegraf Biznis)

Podelite vest:

Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).

Telegraf Biznis zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.

Komentari

  • Eur: <% exchange.eur %>
  • Usd: <% exchange.usd %>