• 2

Vreme čitanja: oko 3 min.

Na dobrom putu da ostvari svoju viziju: Novi Sad zaista postaje pametan grad

Vreme čitanja: oko 3 min.

U periodu od 2012. do 2021. godine, za zaštitu životne sredine uloženo je 2,5 milijardi dinara

  • 2
Novi Sad Foto: Shutterstock

U okviru inicijative "Smart City Novi Sad", ovaj grad se odlučno okreće ka konceptu pametnih gradova, što podrazumeva integraciju informacionih tehnologija u različite sfere gradske infrastrukture kako bi se unapradili efikasnost i održivi urbani razvoj.

Samo u periodu od 2012. do 2021. godine, za zaštitu životne sredine uloženo je 2,5 milijardi dinara, što jasno pokazuje da grad ima ozbiljan pristup poboljšanju kvaliteta života svojih građana, saopšteno je.

Od novca koji je uložen u ekologiju, targetirane su sledeće strateške oblasti:

• zelenilo u gradu

• upravljanje otpadom

• očuvanje zaštićenih prirodnih dobara

• monitoring stanja životne sredine

• naučno-istraživački projekti

• jačanje ekološke svesti na lokalu

Pokrenute su i brojne inicijative, poput projekta “Pretvorimo kvart u park za zeleni Novi Sad”, gde je grad predvideo dodelu 10,4 miliona dinara za očuvanje i unapređenje zelenila malih urbanih celina. U proteklih sedam godina, posađeno je više od 23.000 stabala, dok je manje od 3.000 uklonjeno, a grad je odlučio da započne akciju sadnje dodatnih 10.000 stabala.

Održiva mobilnost je još jedan prioritet grada, navodi se. Novi Sad može da se pohvali sa skoro 100 kilometara biciklističkih staza, te sa oko 40.000 biciklista, što ga čini "gradom zdrave budućnosti na dva točka".

Grad se fokusira i na povećanje broja biciklista, te subvencioniše nabavku bicikala i gradi nove biciklističke staze kako bi se podstaklo korišćenje bicikla kao ekološki prihvatljivog prevoznog sredstva.

Novi Sad može da se ponosi i i jedinstvenom inicijativom u Srbiji pod nazivom “NS Bike”. To je sistem koji predstavlja integrisanu mrežu javnih bicikala, dostupnu građanima i posetiocima širom grada.

Glavna prednost ovog sistema leži u pratećoj pametnoj aplikaciji, koja omogućava korisnicima da brzo i jednostavno pronađu najbliži dostupni bicikl, otkriju najoptimalnije biciklističke staze i planiraju svoje putanje. Aplikacija takođe pruža mogućnost da se korisnici upoznaju sa statusom bicikala, kao i da se unapred rezerviše bicikl.

Pored toga, Grad je ove godine kupio 10 novih električnih autobusa, a u poslednjih 11 godina se kontinuirano radilo na modernizaciji Gradskog saobraćajnog preduzeća, pa je u ovom periodu nabavljeno čak 147 novih vozila, pri čemu je akcenat bio na uvođenju što većeg broja novih vozila na prirodni komprimovani gas, zbog zaštite životne sredine.

Biciklistička staza Novi Sad Foto: Grad Novi Sad

Grad je uveo i inovativnu aplikaciju za prevoz pod nazivom "NSmart JGSP – Novi Sad", a jedna od ključnih funkcija ove aplikacije je mogućnost pregleda tačnih rasporeda vožnji, kako za gradske linije koje funkcionišu tokom radnih dana, tako i za vikend linije.

Korisnici mogu saznati koje su autobuske linije dostupne, gde se nalaze stajališta, kao i detaljne informacije o transferima i mapama grada.

Grad Novi Sad je najavio i ambiciozan plan za unapređenje svoje životne sredine, fokusirajući se na izgradnju novih parkova i uspostavljanje regionalnog centra za upravljanje otpadom. Ove inicijative označavaju dalji korak ka očuvanju prirode i boljem upravljanju otpadom, istovremeno potvrđujući gradsku predanost održivom razvoju.

Planovi uključuju:

1. Nova zelena pluća grada: Grad Novi Sad će moći da se pohvali sa dva nova parka – parkom kod Spensa i parkom na Limanu 4. Takođe, postoje planovi za potpunu rekonstrukciju već postojećeg parka kod Univerziteta.

2. Ozelenjavanje zaštite i očuvanje: Urađen je Sentandrejski park, a grad će takođe da investira u ozelenjavanje u vidu zaštitnih pojaseva u spoljnom delu Novog Sada.

3. Regionalni centar za upravljanje otpadom: Grad će izgraditi Regionalni centar za upravljanje otpadom, koji je drugi po veličini takav projekat u Srbiji, nakon Vinče u Beogradu. Ovaj zatvoreni sistem prerade otpada omogućiće najsavremenije metode tretmana i reciklaže, čime će se znatno unaprediti kvalitet vazduha, zemljišta i podzemnih voda, ne samo u Novom Sadu, već i u širem regionu.

Uvođenjem svih ovih strateških mera, Grad Novi Sad ostvaruje svoju viziju pametnog i održivog grada, gde se primenom novih tehnologija i inovacija postiže bolji kvalitet života za sve građane, dodaje se u saopštenju.

(Telegraf Biznis)

Podelite vest:

Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).

Telegraf Biznis zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.

Komentari

  • Nebojša Berak

    25. septembar 2023 | 15:35

    Budalastine, kakvo crno upravljanje otpadom. Pa nemaju blage veze s mozgom. Da imaju elementarna znanja i da im je stalo do cistijeg grada i upravljanja otpadom, prvo i osnovno ODNOSENJE SMECA BI BILO BESPLATNO POD UALOVOM DA SVAKO razvrstava svoj otpad, posebno papir, posebno staklo, posebno plastika, posebno metal, posebno organski otpad. Ko nece da razvrstava moze, ali u tom slucaju iznosenje smeca 6000 dinara po domacinstvu, za firme zavisno od velicine ako nece da razvrstaju. Ovo sada nema vez ninsa cim nego sa otimacinom i potpunim odsustvom brige za reciklazu otpada. Kao na zapadu, bacis smece, nadje se kesa sa smecem i na osnovu video nadzora ili papora u kesi se utvrdi ko je, zna se od koga je onda platis 100.000 dinara kaznu. RESENJE PROSTO, A POVOLJNO ZA GRADJANE, A OVI STO RECIKLIRAJU DOBIJU OTPAD I PRIDE RAZVRSTAN. Svaki dan se nosi druga vrsta otpada.

  • Petar

    25. septembar 2023 | 19:55

    Kad pogledate tu fotografiju na naslovnicu,tu lepu cvetnu površinu e nju je uništio taj ,,pametni grad,,odnosno njegovo rukovodstvo

  • Eur: <% exchange.eur %>
  • Usd: <% exchange.usd %>