• 3

Vreme čitanja: oko 2 min.

“Budućnost poslovanja sa EU će biti zelena ili je neće ni biti”: Izazovi za očuvanje konkurentnosti privrede

M. P.

Vreme čitanja: oko 2 min.

Ublažavanje klimatskih promena jedan je od vrhunskih ciljeva globalnih ekonomija, poručio je Marko Čadež

  • 3
Nagrada Privredne komore Srbije Izvor: PKS/Dragan Kujundžić

Zelena transformacija i digitalizacija poslovanja postaju imperativ i jedan od najvećih izazova za očuvanje konkurentnosti srpske privrede i u 2024. i godinama pred nama, poručio je danas Marko Čadež, predsednik PKS na zajedničkoj sednici Skupštine i UO Privredne komore Srbije (PKS).

- Ublažavanje klimatskih promena jedan je od vrhunskih ciljeva globalnih ekonomija, uključujući i Srbiju. Dekarbonizacija elektro-energetskog sektora, industrije, poljoprivrede i saobraćaja ima najveći pozitivan uticaj na ove procese. U susret ambicioznom cilju ‘Evropski kontinent klimatski neutralan do 2050’ i Srbija treba da da svoj doprinos - naveo je Čadež u radnom delu sednice Skupštine PKS.

Zato, kaže, kao potpisnik Pariskog sporazuma, Zelene agende za ZB, potrebno je odlučno ući u programe Zelene transformacije srpske privrede.

Dodaje da je naša realnost, niska svest o ovim izazovima, što pokazuju i podaci da 65 odsto proizvodnje struje u Srbiji dolazi iz termoelektrana na ugalj, da ne postoji razvojna banka i zeleni segment finansiranja ove transformacije...

Digitalizacija poslovanja, posebno malih i srednjih preduzeća, prema rečima Čadeža, jeste ključna za opstanak privrede, a u čemu joj može pomoći Centar za digitalnu transformaciju (CDT) PKS, koji povezuje domaći IT ekosistem sa kompanijama iz tradicionalnih sektora i čije usluge je do sada koristilo više od 6.000 domaćih preduzeća.

Jedna od usluga CDT-a je i INNO-VERSE digitalna platforma na bazi veštačke inteligencije koja pruža preduzećima sveobuhvatnu podršku u procesu inovacija, a koja će biti puštena u rad polovinom decembra.

Nagrada Privredne komore Srbije Izvor: PKS/Dragan Kujundžić

Čadež je podsetio da su svet u 2023. obeležili značajni izazovi kao što su fragmentacija globalne privrede, neizvesnost na tržištu energenata i hrane, ratovi, usporavanje međunarodne tražnje ali da je domaća privreda, uprkos svetskim neizvesnostim, zadržala umereni optimizam za naredni period, a da je Srbija očuvala makroekonomsku stabilnost, kontinuiran priliv SDI, kreditni rejting, i da je inflacija značajno usporena.

Pred srpskom privredom su u narednoj godini velike poslovne prilike koje je, napominje Čadež, potrebno iskoristiti, poput nastavka organizacije Ekspo 2027 kroz investicije u infrastrukturu, novih sporazuma o slobodnoj trgovini sa, na primer, Kinom, UAE, Egiptom i drugima, te iskoristiti evropske grantove i povoljne kredite i snažnije se ekonomski povezivati u regionu.

U radnom delu sednica predstavljen je Program rada PKS za 2024. godinu i razmatrana su aktuelna pitanja vezana za aktivnosti nacionalne asocijacije srpske privrede.

Nagrada Privredne komore Srbije Izvor: PKS/Dragan Kujundžić

Nagrade PKS nosiocima privrednog razvoja Srbije

U svečanom delu Skupštine, Privredna komora Srbije dodelila je danas godišnje nagrade najboljim i najuspešnijim poslovnim liderima, kompanijama koje su ostvarile značajan poslovni uspeh, kao i posebne nagrade za doprinos privrednom i društvenom razvoju.

Nagrade Privredne komore Srbije ustanovljene su 24. januara 1969. godine odlukom Skupštine, a dobitnici ovih tradicionalnih prestižnih priznanja uvek su bili oni koji su se svojim radom, angažovanjem i rezultatima istakli kao najuspešniji i najbolji, koji su se nametnuli kao lideri i nosioci privrednog razvoja Srbije, navodi se u zganičnom saopštenju PKS.

(Telegraf Biznis)

Podelite vest:

Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).

Telegraf Biznis zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.

Komentari

  • Душан

    5. decembar 2023 | 17:15

    Неће је бити, изгледа...

  • Слађана Точиловац Шаљић

    5. decembar 2023 | 16:15

    Важно је се Србија укључила у све процесе који се тичу зелене транзиције. То је процес, који ће по фазама довести до заједничких циљева са осталим партнерима. Пре свега у Европи, јер еко систем нам је заједнички. Превише је било изазова на које Србија није имала утицаја, попут енергетске кризе и сукоба у свету и пандемије. Важно је да се настави одговорна економска политика, да привреда буде у стабилном расту као и животни стандард грађана. А то се постиже и повећањем ДСИ и пројектима попут Експо 2027. Пожељно би било да се оснује развојна банка која би се бавила побољшањем услова за финансирање у области зелене транзиције. Али за то је неопходна огромна новчана база која не би задирала у буџет или реметила фискалну политику. Сва улагања би морала структурално да се дефинишу, можда чак и неким посебним законом.

  • Eur: <% exchange.eur %>
  • Usd: <% exchange.usd %>