Vreme čitanja: oko 1 min.
Samo 4 zemlje u EU prelaze minimalnu zaradu iznad 2.000 evra
Vreme čitanja: oko 1 min.
Minimalni dohodak je ispod 1.000 evra u 14 zemalja EU
Pristojan životni standard je krucijalan za svako društvo. Nova direktiva Evropske unije teži da minimalna plata na internacionalnom nivou bude 60 odsto od srednje prosečne plate. Ove godine se očekuje veliki pomak ka povećanju minimalne zarade u zemljama Evropske unije, sa ciljem da nova direktiva pređe u zakon do 15. novembra.
Dvadesetdve od 27 zemalja članica unije imaju uspostavljenu nacionalni minimalni dohodak. To znači da su poslodavci zakonom obavezni da ne daju manje plate od nacionalnog minimuma.
Danska, Italija, Austrija, Finska i Švedska nemaju nacionalni minimum a Kipar ga je uveo početkom prošle godine.
Osam zemalja kandidata, uključujući Srbiju, Crnu Goru, Severnu Makedoniju Gruziju i Moldaviju, imaju definisan nacionalni minimalni dohodak prenosi Euronews.
Bruto minimalni dohodak je manji od 1.000 evra u skoro trećini zemalja EU
Minimalni dohodak se razlikuje u zemljama EU - u Bugarskoj je minimalni mesečni bruto dohodak 477 evra dok je u Luksemburgu 2.571 evro. Zemlje sa minimalnim dohotkom koji prelazi 2.000 evra su Holandija, Nemačka i Irska.
Sledi Belgija sa 1.994 evra i za njom Francuska sa 1.767 evra, Španija sa 1.323 evra i Slovenija sa 1.254 evra. Kipar je poslednja zemlja u kojoj je minimalna bruto plata 1.000 evra.
Minimalni dohodak je manji od hiljadu evra u 14 od 22 zemlje članice koje imaju nacionalni minimum.
Među zemljama koje su kandidati i potencijalni kandidati, cifre se kreću od 360 evra u Severnoj Makedoniji, do 613 evra u Turskoj.
Bugarska, koje je članica EU, ima manji bruto minimalni dohodak or Turske, Crne Gore i Srbije, koje su zemlje kandidati.
(Telegraf Biznis)
Video: Ovako do detalja izgleda rušenje nekada čuvenog hotela: Zbogom Jugoslavijo
Telegraf Biznis zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.
Shandor
Slatko me nasmejase. Za ovo ispod 1000€ je tacno, mozda ovi i imaju preko 2000 u nekoj njihovoj racunici, ali na kraju godine kad te oderu, ode prosek na 1500€. U predivnoj Holandiji sve platis, ali nista nije tvoje, u Nemackoj ok imaju preko 2000 ali Maraka definitivno. Nije mi jasno kako nabise prosek onoj propaloj Irskoj, kojoj " pomagali" pre desetak godina da izbegne bankrot? Oni gori nego Grcka. Sve to lepo izgleda u novinama, jos neko i da poveruje
Podelite komentar
Postar
Ja kad bi imao 1.000 eura platu ne bi iznajmljivao auto u UniRent-u ili Menadzer rent a car kad idem kod taste u bosnu nego bi prodao ovog Golfa2 pa kupio neki bolji.
Podelite komentar