• 0

Vreme čitanja: oko 2 min.

Njujork protiv društvenih mreža: Grad podneo milionsku tužbu, jer loše utiču na omladinu

Vreme čitanja: oko 2 min.

Kompanije TikTok, Instagram i Snepčet su samo neke od platformi navedenih u tužbi

  • 0
Društvene mreže Foto: Twin Design/Shutterstock

Grad Njujork je podneo milionsku tužbu protiv nekolicine društveni mreža, navodeći da su napravljene da eksploatišu mentalno zdravlje mlađih korisnika. Navode da ovakva praksa košta grad 100 miliona dolara svake godine, prenosi Si-En-En (CNN).

U tužbi protiv platformi TikTok, Instagram, Fejsbuk, Snepčet i JuTube, grad Njujork je naveo da su one odgovorne za porast problema sa mentalnim zdravljem kod mlađih korisnika, posebno depresije i suicidnih ideja. Kako se dalje navodi u tužbi, ovi problemi su veliki teret za grad, škole i zdravstveni sistem koji su svi uključeni u pružanje pomoći mladima koji se bore sa lošim mentalnim zdravljem.

Do sada je više porodica tužilo kompanije koje su vlasnici društvenih mreža zbog navodnog lošeg uticaja ovih mreža na mentalno zdravlje njihove dece.

- Njujork je prvi veliki američki grad koji je preuzeo ovakve mere i time jasno i direktno upozorava na opasnost koji dolazi od društvenih mreža. -  naveo je gradonačelnik ove metropole Erik Adams.

Ova tužba je podneta samo nekoliko nedelja posle saslušanja ispred američkog senata o štetnosti društvenih mreža, eksploataciji mladih i maloletnih korisnika na tim platformama, promovisanju nerealnih i nemogući standarda lepote, suicidu i seksualnim predatorima, izmedju ostalog.

Grad Njujork traži novčanu odštetu kojom će se finansirati edukativni programi o prevenciji kao i tretmani za poboljšanje mentalnog zdravlja. Grad je takodje objavio akcioni plan vezan za društvene mreže u kome naglašava svoj plan da učini društvene mreže odgovornim za sadržaj koji se na njima plasira, te da se obezbedi edukacija i podrška mladim ljudima i njihovim porodicama. Plan obuhvata i studiju koja će se baviti dugoročnim uticajem društvenih mreža na mladež.

Prošlog meseca, gradonačelnik Adams je društvene mreže nazvao opasnim po javno zdravlje, dok je državni portpalor tela za javno zdravlje SAD izdao upozorenje u kome naglašava da društvene mreže predstavljaju neverovatan rizik za decu.

Kompanije TikTok i Gugl, navode na imaju više mehanizama koje su implementirali da pomognu mlađim korisnicima, poput podešavanja automatskog limita na vreme korišćenja mreže, mogućnost roditeljskog nadzora i kontrole dečijeg naloga.

Portparol mreže Snepčet navodi da je njihova platforma tendenciozno napravljena da se razlikuje od drugih "tradicionalnih" društvenih mreža. Dalje kaže da je kompanija srećna zbog toga što pomaže prijateljima da ostanu povezani i da budu srećni i spremni kod se suočavaju sa izazovima puberteta.

Ova tužba se može suočiti sa problemima zato što je u SAD veoma teško tužiti same društvene mreže zbog federalnog zakona "Odeljak 230" kojim se navodi da tehnološke kompanije nisu odgovorne za sadržaj koji korisnici postavljaju na njihove platforme.

Sa druge strane, u Evropskoj uniji je na snazi Akt digitalnih usluga, prema kome kompanije mogu biti tužene za sumu u visini do 6 odsto od godišnjeg profita na globalnom nivou, u slučaju da prekrše zakon.

(Telegraf Biznis)

Video: Edina je najmlađa vlasnica škole jahanja u Srbiji

Podelite vest:

Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).

Telegraf Biznis zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.

Komentari

  • Eur: <% exchange.eur %>
  • Usd: <% exchange.usd %>