Sve je više nezadovoljnih kupaca: Evo kako da svoj novac vratite nazad ili zamenite robu
Situacija nezadovoljnih kupaca/potošača, je i te kako česta, ali mnogima nije baš jasno kakva su njihova prava. U Srbiji prednjači nezadovoljstvo zbog kvaliteta obuće, odeće i bele tehnike.
Potrošači su u Srbiji već deceniju u prilici da se zaštite u skladu sa Zakonom o zaštiti potrošača koji precizira njihova prava i kako da ih ostvare. Dakle, zakon postoji, prava i obaveze i potrošača i trgovaca se znaju, ali još uvek je, kažu oni koji se bave zaštitom potrošača, dug put da potrošači ostvare svoja prava i zato je najbolje da se kad je to potrebno obrate udruženjima koja se bave zaštitom potrošača.
- Iako je Zakon o zaštiti potrošača postoji, potrošači, zapravo, malo znaju o tome kakava su im prava i to nije dovoljno da se uputi valjan i detaljan prigovor kako bi se ostvarila potrošačka prava - kaže pravni savetnik u Udruženju za zaštitu potrošača Vojvodine Marko Dragić. - Zato ih mi uvek savetujemo da se bolje informišu i obrate nekoj od potrošačkih organizacija.
On ukazuje da, uz zakon, potrošači zaista više znaju o tome kako da zaštite i ostvare prava. Ističe i da to znaju i trgovci, koji neretko, koriste svoje šanse da obmanu/prevare potrošača, odnosno pronalaze načine da iskoriste potrošača.
- Potrošači bi trebalo da znaju da se u roku od šest meseci, ako roba nije saobrazna, imaju pravo da zahtevaju povraćaj novca, a proizvod se može popraviti i zameniti, ali se u tom roku ne može popravljati bez pismene saglasnosti kupca. Nakon isteka šest meseci proizvod se može zameniti ili popravljati, ali se ne može ostvariti povraćaj novca, osim u slučaju da je već bio na reklamaciji - kaže Dragić.
Nebojša Lazarević iz Centra za evropske politike kaže da se potrošači u Srbiji, prema raspoloživim podacima koje vodi Tržišna inspekcija, najčešće žale na tekstil, obuću i tehničke proizvode.
- Praksa povodom ovih reklamacija je šarolika, od velikog broja odbijanja s jednostavnim obrazloženjem da je roba nepravilno korišćena, pa do efikasnog usvajanja reklamacije i zamene robe, što je po pravilu više posledica poslovne politike trgovaca nego nekog posebnog dejstva propisanih sankcija - kaže Lazarević.
- Moj savet je da potrošači uvek pokušaju da ostvare svoja potrošačka prava jer u tom slučaju rade i za sebe, ali i druge kupce/potrošače, kao i da se obrate nekom od udruženja jer u svakom regionu postoji regionalni centar zaštite potrošača - kaže Lazarević.
Marko Dragić naglašava da potrošači moraju da znaju i to da trgovci imaju obavezu da potrošaču/kupcu pruže jasnu, potpunu i tačnu inoformaciju o pravima koje imaju i ne smeju ga dovoditi u zabunu.
- Tako se, recimo, dešava da potrošač dođe da reklamira proizvod, a trgovac ga, umesto da mu saopšti koje su mogućnosti na raspolaganju, odmah uputi u ovlašćeni servis - i to je onda primer nepoštene prakse - ističe Dragić.
Nedavno je obeležen Svetski dan prava potrošača, a tom prilikom je ministar trgovine Tomislav Momirović rekao da je zaštita potrošača na sve višem novou.
- Ministarstvo trgovine iniciralo je i vansudsku zaštitu potrošača nametanjem obaveze trgovcu da učestvuje u tom sporu, a zajedno sa sektorom tržišne inspekcije, u poslednjih godinu i po dana sprovedeno je blizu 8.000 postupaka - rekao je Momirović.
- Brojke jasno pokazuju našu rešenost da u nekoliko nivoa pružimo zaštitu potrošačima u ostvarivanju njihovih prava, kao i da je svest potrošača o zaštiti prava sve viši. To potvrđuje i to što se u Registar "Ne zovi", kojim se potrošači štite od nepoštene poslovne prekse, odnosno nasrtljivih trgovaca - od početka godine upisalo oko 10.000 građana, prenosi Dnevnik.
(Telegraf Biznis)
Video: Srbija sutra dobija 30 novih kilometara autoputa od Koševa do Vrnjačke Banje
Telegraf Biznis zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.
No numero
Naravno da su kupci nezadivoljni, kad je kvalitet robe koja se uvozi u ovu zemlju nikakav! A to ipak neko dozvoljava!
Podelite komentar