Isplativije im da žive u hotelu, nego u iznajmljenom stanu: Neverovatne cene kirije u Švajcarskoj
Podstanarska kriza u Švajcarskoj postaje sve veći problem. Sve veće stanarine koje u pojedinim kantonima naprosto gutaju vaš budžet, sve manja ponuda nekretnina, sve više zainteresovanih, sve više cimera, višesatno čekanje za termin u kom ćete gledati stan...
Ovaj problem nije samo prisutan u Švajcarskoj, već i u drugim zemljama zapadne Evrope. Ali - u nekim su pronašli alternativu: U Velikoj Britaniji sve je više onih koji u pojedinim velikim gradovima (poput Mančestera) - iznajmljuju sobu u hotelu umesto da plaćaju mesečnu kiriju. Čak su rešili da svoja iskustva podele na društvenim mrežama, pa na TikToku ima mnoštvo takvih snimaka, piše švajcarski Blick.
Švajcarska je zemlja u kojoj živi dosta ljudi koji bi mogli da priušte ovakvo rešenje. Naročito ako sada žive u skupim kantonima, u Cirihu i Ženevi gde mesečni najam nekretnine košta od 3.000 franaka pa na više.
Sve što treba da urade je da imaju posao za koji ih ne veže mesto, kao i rešenost da sednu u avion i odlete! U Hurgadu na primer, gde bi ih mesečni all-inclusive smeštaj za dve osobe u hotelu sa pet zvezdica koštao oko 1.600 franaka po osobi (uz uračunatu cenu povratne karte). Zamislite samo: život bez čišćenja, kuvanja, spremanja, pranja, peglanja... Uz jedno od najlepših mora i neprevaziđenu ljubaznost osoblja.
Postoje, istina, i druge opcije: ako ne želite u Egipat, možete u Antaliju koja je nešto skuplja (1.900 franaka za all inclusive aranžman) ili na Rodos (2.000 franaka za kompletno uživanje).
Nisu samo ovakva turističko-hotelska rešenja prihvatljiva. Ako ste digitalni nomad i tražite da ste stalno u pokretu i ako vam ne manjka originalnosti - možete da živite - u vozu! Upravo do je uradio Lase Štolaj, iz Šlezvig Holštajna, koji živi u Inter-siti-ekspres vozovima Nemačke (ICE). Inter-siti vozovi povezuju velike centre ove zemlje, veoma su prostrani i komforni.
- Svakog dana mogu da odlučim da li želim da putujem na more, u Alpe ili neki veliki grad. Tako sam potpuno fleksibilan - ispričao je Lase novinarima švajcarskog Blicka.
Ovakva vrsta života jeste značajno jeftinija (10.000 evra na godišnjem nivou) ali i značajno manje udobna: Spavanje ju malom krevetu vozova iz ICE mreže, prehrana - u bifeima na većim železničkim stanicama; tuširanje - u javnim kupatilima, a privatnost gotovo da ne postoji. Većina novca (skoro 6.000 evra) odlazi na godišnju kartu za prvu klasu, kojom može 12 meseci da putuje u bilo kom pravcu.
(Telegraf Biznis)
Video: Srbija sutra dobija 30 novih kilometara autoputa od Koševa do Vrnjačke Banje
Telegraf Biznis zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.
milan
Samo kukaju, a ne pišu da je prosečna plata u Švajcarskoj 5.500 evra, ako imaš višu školu možeš zaraditi i 8.000 franaka mesečno.
Podelite komentar